Bolojan, despre scandalul Pfizer: Am comandat prea multe doze. E un cumul de responsabilități Decizia s-a luat în mandatul Guvernului Cîțu

3 April 2026, 09:06

Autoritățile de la București încearcă să găsească soluții după decizia prin care România a fost obligată să plătească aproximativ 600 de milioane de euro grupului farmaceutic Pfizer, pentru vaccinurile anti-Covid comandate, dar nepreluate.

Premierul anunță că Guvernul va încerca să negocieze cu compania farmaceutică pentru eșalonarea plății datoriei, iar situația trebuie explicată public, în condițiile în care România ar fi comandat mult mai multe doze decât era necesar.

Premierul Ilie Bolojan:Ceea ce trebuie să facem cât mai repede posibil, în zilele următoare, este să luăm legătura cu firma Pfizer, să începem o negociere, să blocăm plata dobânzilor și să vedem care este modalitatea prin care putem găsi o formulă ca această plată să se facă într-o manieră eșalonată.”

Șeful Executivului spune că a cerut Ministerului Finanțelor și Ministerului Sănătății o analiză detaliată a situației.

Premierul Ilie Bolojan: „Am rugat Ministerul de Finanțe, care a lucrat împreună cu avocații în apărarea României în acest dosar, și Ministerul Sănătății să facă o situație, pentru că mi se pare de bun-simț ca opinia publică să aibă o cronologie cât mai exactă a ceea ce s-a întâmplat.”

Potrivit premierului, România ar fi contractat peste 100 de milioane de doze de vaccin, mult peste necesarul populației.

Premierul Ilie Bolojan: „Fără să cunosc toate detaliile, în mod cert am comandat prea multe doze față de câte aveam nevoie. Înțeleg că au fost peste 100 de milioane de doze, ceea ce este mult mai mult decât populația țării noastre. Nu le-am vândut atunci când încă mai puteam vinde din ele sau rezolva anumite probleme. Nu am renegociat cu această companie imediat când lucrurile erau calde, cum au reușit să facă alte țări.”

Premierul spune că este vorba despre un cumul de responsabilități, iar decizia principală privind contractarea unui număr foarte mare de doze ar fi fost luată în mandatul guvernului Cîțu.

Premierul Ilie Bolojan: „E un cumul de responsabilități și, sigur, decizia principală de a contracta prea multe doze s-a luat în mandatul guvernului Cîțu. Aceasta este realitatea.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite