Bolnavii psihic trimiși la Viorel Pașca, faza sesizărilor penale. Între timp, acolo ajung în continuare bolnavi, aduşi cu ambulanța

8 July 2025, 19:24 (actualizat 8 July 2025, 20:49)

Situaţia bolnavilor din Secţia de Pshiatrie de la Drobeta Turnu Severin a ajuns la faza sesizărilor penale. Direcţia de Asistenţă Socială Mehedinţi a sesizat parchetul în legătură cu ce s-a întâmplat săptămâna trecută. Plângerea, potrivit unor surse, nu este făcută pe numele vreunei persoane, ci pentru ceea ce s-a întâmplat. Între timp, la Viorel Pașca ajung în continuare bolnavi, aduşi cu ambulanța. Nimic nou, spune bărbatul, care acum are luate în spaţiu 370 de persoane.

Un bărbat de 57 de ani, din Satu Mare, a fost adus de Ambulanţă la așa numitul centru social din comuna Dumbrava. Fusese pacient al spitalului judeţean. Este neasigurat, și nu a mai vorbit de 10 ani cu singura rudă care este în viață. Doar în ultimele luni a avut o internare de 17 zile la chirurgie vasculară, și încă 13 zile la chirurgie generală. Din cauza unor complicaţîi medicii au trebuit să îi amputeze un picior. Viorel Pașcă pare să fie rămas singură soluție pentru a fi îngrijit.

Rodica Rohan, purtător de cuvânt, Spitalul Judeţean Satu Mare: Aflându-ne în dificultate, deoarece preluarea unui asfel de caz de o instituție a statului durează o periaoda mare de timp, iar astfel de cazuri generează costuri foarte mari pentru spital, serviciul social a apelat la bunăvoința domnului Viorel Paşca, cu care a mai colaborat. Nu putea fi lăsat în stradă, într-o locuninta improprie, singur, cu un picior amputat.

În cazul acestui bolnav, a fost contactată fiica pentru a acceptă transferul către Dumbravă. Reprezentanţîi spitalului judeţean Satu Mare spun că au mai fost cel puţin 3 bolnavi trimişi la Viorel Paşca, în ultima perioadă.

Viorel Pașca: Ce s-a întâmplat ieri e ceea ce se întâmplă de 20 de ani. A venit un pacient, adus de ambulanță de la Satu Mare, Dar au mai venit și din Timiș vreo 2, alaltăieri, din Galați, din Botoșani. Spitalul trebuia să îl trimită undeva, așa că l-au întrebat pe om, dacă vrea să plece și în altă parte. Era anexat un document în care omul spunea că vrea să vină la Dumbrava, așa că ambulanța l-a adus.

Dar situaţia de săptămâna trecută, când 7 bolnavi au fost lăsăţi cu orele în soare în faţa DGASPC Mehedinţi nu a fost uitată: a fost sesizat parchetul. Iar cei 7 bolnavi au fost trimiși într-un cămin.

Ana Maria loga, purtător de cuvânt al DGASPC Mehedinţi: S-au făcut demersurile pentru obținerea prin instanța, a unui reprezentant legal. Instituţia noastră A sesizat parchetul de pe lângă Tribunalul Mehedinţi cu privire la cele întâmplate. Se efectuează cercetări, urmând că organele abilitate să constate cine se face vinovat și să ia măsurile de care se impun

Potrivit unor surse, toate direcţiile de asistenţă socială din ţară Trebuie să verifice câte ajutoare de handicap a încasat Viorel Paşcă în ultimii ani. Acum, aproximativ 370 de persoane sunt luate în spaţiu la Dumbravă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite