Bogdan Chirițoiu: În momentul de față, prețurile la noi au crescut mai puțin decât au crescut în alte țări din Europa
Lumea simte o undă de șoc provocată de acțiunea militară din Iran. Deși România părea protejată de disturbarea fluxurilor petroliere din Golf, efectele au apărut aproape instantaneu. Românii le au simțit direct în buzunar când au alimentat mașina.
Guvernanții au lăsat să treacă ceva timp convinși că creșterile bruște se vor opri. Realitatea economică a fost însă diferită. Fix acolo unde nu se credea, s-a ajuns. Un preț de peste 10 lei pe litru la motorină a pus guvernul în dificultate. Deși au apărut niște măsuri, in realitate acestea nu ajută populația, ci tot statul care se asigura că nu alimentează penuria de carburanți.
Invitat la emisiunea “Ultima ediție”, de la TVR INFO, președintele Consiliului Concurenței Bogdan Chirițoiu, a explicat care sunt efectele.
“Trebuie să ajutăm industria, trebuie să ajutăm transportatorii, trebuie să ajutăm agricultura, pentru că dacă la ei cresc costurile, costurile se vor răsfrânge în asupra tuturor produselor. Deci cred că e foarte bine să prioritizăm industria când dăm un ajutor. Acum, cu ce a venit Guvernul e o măsură de siguranță, dacă vreți. Adică a spus că adaosurile comerciale nu trebuie să crească față de ce ați practicat voi în anul anterior. Deci acceptăm că dacă crește prețul materiei prime, crește prețul petrolului, ca urmare și prețul benzinei, evident că și noi suntem afectați, n-avem cum să cum să fim izolați. Doar să nu speculeze cineva, să profite de situație, să crească mai mult decât ar fi justificat.
În momentul de față ce vedem noi – și nu un mesaj foarte popular – dar asta e realitatea și trebuie să o spun, prețurile la noi au crescut mai puțin decât au crescut în alte țări din Europa. (…) Vedem pe ultimele statistici, de unde noi eram obișnuiți că la motorină, pe care o importăm, prețul angro în România e pe la media Uniunii, iar benzina unde exportăm, unde avem excedent, acolo suntem undeva la cinci procente sub media Uniunii, în momentul de față, la motorină suntem cu mai mult de 10 sub media Uniunii. Ceea ce ne arată că, de fapt, a crescut mai puțin la noi”, a precizat Chirițoiu.
Președintele Consiliului Concurenței a vorbit și despre măsurile pe care le pregătește guvernul pentru întreaga populație:
„Înțeleg că guvernul va veni cu măsură petru întreaga populație săptămâna următoare. Cred că e nevoie de la un moment încolo. Speram toți să se termine repede, cum s-a terminat în vară. În vară au fost 12 zile de bombardamente, s-au oprit bombardamentele, prețurile și-au revenit. Acum am trecut de cele 12 zile. Prețul petrolului e la nivelul din momentul invaziei în Ucraina. Deci din 2022 n-am mai avut un petrol atât de scump și atunci guvernul pregătește un mecanism dinamic, din ce înțeleg. În sensul că dacă crește prețul petrolului, scade acciza, dacă scade prețul petrolului, crește acciza”.
Urmăriți mai jos emisiunea integral

