BNS solicită o reformă reală a taxării muncii, prin scăderea contribuţiilor sociale şi protejarea veniturilor mici şi medii
Blocul Naţional Sindical (BNS) cere o reformă reală a taxării muncii, prin scăderea contribuţiilor sociale şi protejarea veniturilor mici şi medii, respectiv transferul unei părţi din contribuţiile sociale datorate de angajat către angajator pentru a permite recuperarea, parţial, a puterii de cumpărare pierdute în această perioadă, potrivit unui comunicat.
Solicitările sunt incluse într-un document pregătit în vederea întâlnirilor cu reprezentanţi ai partidelor de la guvernare. Sindicaliştii BNS au fost invitaţi la discuţii în urma protestului organizat miercuri, 12 noiembrie, în Capitală, la care au participat peste 5.000 de membri. Ei vor participa la întâlniri de lucru vineri, 14 noiembrie, cu USR, şi luni, 17 noiembrie, cu UDMR.
Conform BNS, trebuie pusă în aplicare Rezoluţia Comitetului de Miniştri din cadrul Consiliului Europei care solicită României să restabilească echilibrul în finanţarea sistemelor de securitate socială şi potrivit căreia salariaţii nu pot asigura mai mult de 50% finanţarea sistemului de securitate socială.
Totodată, reprezentanţii BNS cer “asigurarea unui tratament fiscal identic indiferent de tipul venitului obţinut de persoanele fizice”.
“Se impune existenţa unui cadru legal care să vizeze dependenţa economică, respectiv reglementarea unui tratament juridic pentru categorii profesionale ale căror venituri sunt nereglementate, ca de exemplu munca pe platforme. În legislaţia actuală linia între dependent şi independent este definită strict fiscal, ceea ce face ca în multe cazuri relaţii de muncă să fie deghizate în alte categorii de contracte, pentru a primi un tratament fiscal mai favorabil”, se precizează în document.
Pe lista de revendicări se mai află reglementarea muncii pe platforme şi definirea tratamentului fiscal pentru acest tip de relaţie. “Fiscalitatea pe muncă este excesivă şi trebuie să se reducă”, susţin sindicaliştii.
De asemenea, reprezentanţii BNS solicită asumarea combaterii evaziunii fiscale ca prioritate zero a Guvernului.
“Fraudele fiscale (dimensionate prin GAP-ul de TVA) şi sub-ocuparea forţei de muncă din România (faţă de media Uniunii Europene) sunt doi indicatori corelaţi şi se auto-alimentează: GAP-ul mai mare de TVA favorizează munca nedeclarată. Şi viceversa: munca nedeclarată, având printre cauze impozitarea excesivă a muncii din România, contribuie la frauda fiscală”, se mai arată în comunicat.
Conform sursei citate, reducerea decalajului de TVA apare ca primă prioritate, aceasta fiind favorizată de procesul de digitalizare şi creştere a eficienţei/competenţei administraţiei fiscale.
“Un program amplu de investiţii publice care să folosească eficient resursele financiare naţionale şi europene nerambursabile cu precădere pentru infrastructura de transport feroviar, transport local, agricultură şi industrie alimentară, cercetare, sănătate publică şi cultură. Se impune de asemenea adoptarea unor scheme de ajutor de stat care să încurajeze investiţii în domenii industriale cheie pentru România (exemplu: industria de automobile, industria de apărare şi industria navală)”, se precizează în document.
Sindicaliştii solicită, printre altele, iniţierea unor consultări periodice între reprezentanţii BNS şi cei ai partidelor, în special pentru reforme ce vizează interesele lucrătorilor.
În acest sens, liderii sindicali solicită stabilirea unui mecanism de dialog instituţionalizat între BNS şi reprezentanţii partidelor în Parlament, respectiv alocarea unor persoane de contact atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor care să faciliteze funcţionarea unui canal direct de comunicare pentru diverse proiecte de acte normative aflate în procesul legislativ.
“Nu putem accepta sărăcirea angajaţilor din România ca preţ pentru restabilirea echilibrelor economice, ca urmare solicităm: stoparea politicilor guvernamentale ce alimentează inflaţia şi protejarea veniturilor lucrătorilor”, se menţionează în document. Sindicaliştii mai cer creşterea salariului minim pe economie şi stoparea pierderii puterii de cumpărare a salariilor şi negocieri colective reale şi extinse.
“Stoparea reformelor făcute prin tăieri de salarii şi posturi în sectorul bugetar; dezbateri transparente cu partenerii sociali pe marginea iniţiativelor de reorganizare; introducerea unor criterii clare şi transparente de evaluare a lucrătorilor din sectorul public. Acestea ar trebui stabilite împreună cu organizaţiile sindicale din instituţiile respective şi care să aibă ca valori competenţa şi pregătirea profesională a lucrătorilor, calitatea şi profesionalismul lor. Spunem un NU răspicat epurărilor pe criterii politice care anticipăm că vor avea loc ca urmare a procesului de restructurare în sectorul public”, notează BNS.
Blocul Naţional Sindical (BNS) a organizat miercuri un miting de protest în Piaţa Victoriei din Bucureşti, împotriva “scăderii puterii de cumpărare şi a politicilor anti-salariaţi promovate de guvernanţi”.
Protestul a fost urmat de un marş până la Piaţa Constituţiei, cu opriri simbolice în faţa principalelor instituţii responsabile pentru politicile economice şi sociale ale ţării.

