Benzinăria din Arad care a funcționat fără avize timp de doi ani. Firma este deținută de familia primarului din Felnac
O benzinărie din județul Arad a funcționat în ilegalitate 2 ani, fără avizele ISU și ale Gărzii de mediu – un adevărat pericol, spun autoritățile județene, care dezvăluie și că benzinăria în cauză aparține unui edil local. Primarul din Felnac este asociat unic și a plătit până acum amenzi în valoare de 270 de mii de lei dar a funcționat în continuare, ignorând avertizările organelor de control.
După explozia de la Crevedia, din 2023, toate stațiile de carburanți au intrat în vizorul autorităților de control. Atunci, ISU Arad a constatat că dosarul depus de benzinăria din Felnac este incomplet. Prin urmare, fără aviz de la această instituție, nici Garda de Mediu nu a autorizat funcționarea benzinăriei. Cu toate acestea, activitatea stației s-a desfășurat fără întrerupere, chiar dacă de-a lungul anilor a primit mai multe amenzi. Ultimul control al Gărzii de Mediu a fost chiar săptămâna trecută.
VIORICA GRAUR – comisar-șef, Garda de Mediu Arad Din nou a fost sancționată. De data aceasta cu maximul prevăzut de lege, respectiv cu 50 de mii de lei pentru lipsa autorizației și cu 100 de mii de lei pentru neîndeplinirea la timp și conform a măsurilor dispuse.
Nici controalele, nici amenzile uriașe și nici suspendarea activității de câteva ori nu l-au convins pe edil să oprească activitatea benzinăriei până la obținerea avizelor. Abia după ce cazul a fost făcut public de Prefectură, stația a intrat în revizie tehnică și și-a suspendat activitatea.
MIHAI PAȘCA – prefect, județul Arad Avem două probleme în această situație: prima, vizează siguranța cetățenilor. A doua problemă este o chestiune de respectul pentru lege, pentru autorități și pentru măsurile pe care acestea le dispun. Nu putem accepta să ne jucăm de-a aplicarea legii.
Chiar dacă este asociat unic, edilul spune că nu este responsabil pentru situația în care se află societatea pentru că altcineva este administrator.
IOAN MALIȚA – primar, comuna Felnac Societatea respectivă este în plin proces de a obține avizele și sperăm că în cel mai scurt timp situația se va remedia.
Reporter: Vi s-a spus că nu sunteți în legalitate și totuși a funcționat benzinăria.
IOAN MALIȚA – primar, comuna Felnac: În momentul în care cei de la Garda de Mediu au venit în control noi aveam depusă documentația la Agenția de Mediu pentru autorizare.
Autoritățile din Arad au constatat și o problemă de legislație. Astfel, indiferent de câte ori sunt încălcate anumite reglementări, faptele reprezintă doar contravenții, nu infracțiuni, iar făptașii primesc doar amenzi, care nu îi determină să se conformeze legii.

