Bătrâni din Capitală, păcăliți de două persoane care pretindeau că sunt de la Casa de Pensii. De la o femeie au furat 14.000 de lei
Doi escroci, soț și soție, au păcălit și jefuit mai mulți bătrâni din București după ce s-au prezentat drept angajați ai Casei Naționale de Pensii. Îi abordau pe bătrâni în piețe sau parcuri și îi convingeau să îi primească în locuințe pentru a vedea cum le pot mări pensiile. Și, de fapt, le-au furat bani și bunuri din case.
Cum funcționa escrocheria: cei doi racolau persoane în vârstă în zona în care locuiau și pretindeau că sunt angajați ai Casei de Pensii. Apoi, le spuneau bătrânilor că trebuie să le recalculeze pensia.
Aceștia îi invitau în casă și, în timp ce unul dintre ei discuta cu victima în bucătărie, celălalt căuta prin casă bani sau bunuri de valoare.
În decembrie anul trecut, o femeie de 75 de ani a reclamat la Secția 8 din București că i-au fost furați din locuință 14.000 de lei. Ea fusese abordată în Parcul Cișmigiu de un cuplu cu trei copii, care ieșise la plimbare. Femeia a fost urmărită până acasă, iar bărbatul s-a prezentat drept funcționar la Casa Națională de Pensii Publice și a reușit astfel să o păcălească.
Am mers în casă cu el și am luat cheile să mă duc să deschid un dulăpior unde am actele mai importante. A venit în spatele meu, nici nu l-am văzut, a lut un portofel și a fugit. Mi-am dat seama că am fost prădată. Strâng și eu un ban pentru că sunt în vârstă și nu se știe ce se poate întâmpla. Și dacă te îmbolnăvești și vine cineva să te îngrijească trebuie să îl plătești, a povestit victima.
Keren Rosner, psiholog: Există această încredere socială a persoanelor în vârstă față de ceilalți. Adică se încred în ceilalți pentru că ei folosesc un ton prietenos, apelează la povești, apelează la autoritate.
Ancheta a arătat că în spatele înșelătoriilor se află doi soți, de 40 și 37 de ani, care își foloseau chiar și copiii pentru a părea inofensivi. Își alegeau victimele în parcuri sau piețe, unde intrau în vorbă cu vârstnicii. Uneori schimbau metoda: una dintre victime spune că, la începutul anului, bărbatul s-a dat drept tehnician venit să monteze contoare de căldură.
A sunat la ușă și am întrebat cine e? De la contoare. A intrat peste mine, dar nu i-am dat voie, l-am apucat de haină. Eu venisem de la cumpărături și lăsasem poșeta și sacoșa de cumpărături la ușă. Mi-a luat cheile din ușă și geanta de jos. L-am tras de haină și am ieșit pe casa scării, pentru că îmi era teamă că îmi dă în cap și am strigat: “Săriți, hoții!”. A fugit cu cheile mele și cu geanta, a mărturisit o altă victimă.
După ce, câteva săptămâni, au stat departe de victime și au cheltuit banii obținuți în decembrie și ianuarie, escrocul a încercat o nouă lovitură. De data aceasta era singur, dar polițiștii îl așteptau deja.
Marius Popescu, jurnalist TVR: Surse judiciare susțin că polițiștii Secției 8 l-au prins aseară pe bărbat în timp ce se afla în Sectorul 6. Acolo pândea o altă victimă și se pregătea să îi spună aceeași poveste. Că e de la Casa de Pensii și că o ajută să își mărească veniturile.
Anchetatorii au identificat și alte victime din mai multe zone ale Capitalei. Bărbatul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, iar soția sa este, deocamdată, cercetată ca suspectă, fără o măsură restrictivă.

