Bărbatul care a provocat un incendiu la Palatul Parlamentului, arestat preventiv pentru 30 de zile. El a fost dus din nou la audieri, dar a refuzat să discute cu anchetatorii
Bărbatul care a incendiat cu mare usurinţă un magazin din incinta Palatului Parlamentului a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. El a fost dus astăzi din nou la audieri, dar a refuzat să discute cu anchetatorii. Nici politiştii şi nici procurorul de caz nu l-au convins să explice de ce a recurs la gestul extrem. Bărbatul este considerat un pericol public.
Nicușor Ochiană, vasluianul care a incendiat un magazin în incinta Parlamentului a fost prins la 10 ore după comiterea faptei. Și n-a fost ușor pentru că el a plecat liniștit fără să trezească suspiciuni, iar zona publică în care a pus focul părea că nu e supravegheată decât cu camere video.
Daniel Suciu, vicepreședinte Camera Deputaților: De la filtrele de securitate e responsabilitatea SPP (Serviciul de Protecție și Pază) în colaborare cu DAI (Direcția de Afaceri Interne a Camerei Deputaților) și perimetrul și curtea e în responsabilitatea Jandarmeriei. (n.r. – întrebare: V-a informat cineva de ce nu era nimeni în acea zona la momentul incendiului?) Nu, dar încă nu am finalizat procedurile noastre interne.
Serviciul de Protecție și Pază ne-a transmis că zona nu se află în responsabilitatea lor. Jandarmeria, la fel.
Marius Militaru, purtător de cuvânt, Jandarmeria Română: Trebuie să înțelegem că Jandarmeria are atribuții de supraveghere. Asta ce înseamnă? Facem o scrutare vizuală și în cazul în care apar elemente insolite, bagaje voluminoase se trece la legitimare dar acum nu a fost cazul. ( n.r. reporter: Deci acel hol nu e un spațiu în care trebuie să stea un jandarm!) Nu, nu este și asta e prevăzut și în regulamnetul de acces în Parlament.
Așa că în spațiul respectiv supravagherea e mai mult simbolică. Mai multe echipe de polițiști au refăcut traseul bărbatului și l-au căutat în hoteluri din București dar și în alte județe.
Marius Savu, șeful Poliției Sector 5: La nivelul Poliției Capitalei a fost constituit un grup de lucru alcătuit din polițiștii Sectorului 5, secțiile 17, 24 și alte structuri ale poliției care au desfășurat activități specifice. A fost identificat un bărbat de 56 de ani, din județul Vaslui, depistat de polițiștii secției 11 în raza de competență.
Bărbatul a fost capturat într-un hotel din cartierul Vitan din Capitală. Se pusese în pat când polițiștii au bătut la ușă și, supun surse judiciare, nici nu a părut surprins că a fost găsit. La audieri, nu a vrut să spună nimic.
Potrivit unor surse autorizate, bărbatul lucrează de 20 de ani în Italia și luna trecută a venit în țară. Pe 3 septembrie ar fi avut bilete cumpărate pentru un zbor înapoi. Nu a mai plecat și de o săptămână se afla în Capitală, în cel puțin 2 hoteluri.
————————————————————–
Procurorii susţin că bărbatul care a incendiat, marţi, un magazin de suveniruri din clădirea Parlamentului a dat foc mai întâi la tejgheaua unui bar aflat în apropiere.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5 a anunţat miercuri că s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul O.N., în vârsta de 56 de ani, fără antecedente penale, pentru comiterea infracţiunii de distrugere.
“În data de 17.09.2024, în jurul orei 13,34, în timp ce se afla în incinta Palatului Parlamentului, a stropit cu un lichid inflamabil ce se afla într-o sticlă pe care o avea asupra sa tejgheaua barului din sala Constantin Brâncuşi aflată la nivelul subsol 2 al clădirii şi, cu ajutorul unei brichete, a aprins soluţia. Apoi, inculpatul s-a deplasat la magazinul de suveniruri aflat în imediata proximitate unde, cu aceeaşi substanţă, a stropit mai multe obiecte pe care de asemenea le-a aprins cu bricheta. Au fost produse exclusiv pagube materiale, însă a existat riscul ca focul să se propage şi să distrugă şi alte bunuri din clădire. Pentru lichidarea incendiului a fost nevoie de intervenţia pompierilor”, spun procurorii.
El a invocat drept motiv pentru gestul său nemulțumirea față de clasa politică din România, fără a specifica în mod clar ce îl nemulțumește.
Este acuzat de distrugere prin incendiere, o infracțiune pedepsită cu închisoare de la doi până la șapte ani, potrivit Codului Penal.
În sala unde s-a produs incendiul se aflau peste 300 de persoane. Oamenii au fost evacuați în siguranţă, însă o femeie a suferit un atac de panică. Focul a fost stins imediat de pompierii Parlamentului.
Problema a fost că atacatorul s-a făcut nevăzut și pentru a-l prinde poliția a cerut inclusiv ajutorul populaţiei. Bărbatul a fost surprins de camerele de luat vederi din Parlament: se plimba cu un ghiozdan plin cu sticle, cel mai probabil, cu benzină. Conform Jandarmeriei, el nu trecuse de filtrul de securitate, ci a stat exclusiv în zona de vizitatori ai expoziţiei. Jandarmeria susţine că nu putem vorbi despre un incident de securitate.
În momentul în care au izbucnit flăcările şi s-au declanșat alarmele de securitate, pompierii se aflau în clădire și au intervenit. Focul a fost stins în câteva minute și nimeni nu a fost rănit.
Accesul în Parlament a fost blocat imediat ce s-au declansat alarmele.
În incinta instituţiei a avut loc un conflict între persoana respectivă și cei care se aflau în zonă. Persoana respectivă nu a aruncat cu substanţa inflamabilă spre alte persoane, ci doar spre bunuri. Persoanele care se aflau în zona respectivă nu au fost rănite.
Incendiul a fost provocat în sala de expoziții “Constantin Brâncuși”, care are o suprafață de peste 2.200 de metri pătrați. Flăcările au cuprins o suprafaţă de aproximativ 30 de metri. Vizitele la Parlament au fost restricţionate în această săptămână.
Președintele Camerei Deputaților, Daniel Suciu, a transmis că supravegherea zonei în care a fost provocat incendiul revine Serviciului de Pază și Protecție, Direcției de Protecție Internă și Jandarmeriei. Ultimei instituții îi revine însă protejarea zonei exterioare a clădirii și controlul autoturismelor.

