Bărbat atacat de urs într-o pădure din Harghita. Schimbarea climei, o explicație pentru atacurile animalelor
Clipe de coșmar pentru un bărbat. A scapăt ca prin minune din ghearele unui urs, într-o pădure din Harghita. Noroc că l-a auzit familia lui când a început să țipe de spaimă, când a văzut animalul. Când s-a văzut atacat, bărbatul a început să țipe. L-au auzit soția și fetele care au sunat la salvare. Bărbatul are răni, dar este acum în afara oricărui pericol.
Bărbatul în vârstă de 38 de ani plecase cu familia în pădure. A rămas la un moment dat singur când fiicele lui și soția s-au îndepărtat să culeagă ghiocei.
Tamas Erno, primarul comunei Vârșag: Cam la 3 km de la case. A observat ursul și a început să o ia la fugă. Și ursul l-a ajuns din spate, l-a târât. Până la urmă a început să zbiere, să urle și ursul după un timp a plecat în altă parte. Noroc că avea telefonul la el și putea să o sune pe soție.
Familia a chemat imediat salvarea și a fost dus pe bărbat la spitalul din Odorheiu Secuiesc.
Zörgő Noémi, purtător de cuvânt, Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc: Avea răni pe cap și pe brațe. Toate cele 3 au fost tratate la secția de chirurgie. Acum este în spital, în afara oricărui pericol și o să rămână spitalizat și în zilele următoare.
Astfel de atacuri ale urșilor pot fi explicate și de schimbarea climei.
Borboly Csaba, preşedinte, Consiliul judeţean Harghita: Cu schimbarea climei, majoritatea urșilor nu dorm. Sunt acolo în foarte multe locuri și sunt foarte agresivi. Urșii deja nu au nicio temere față de oameni și de aceea atacul și pericolul este un lucru iminent, cel puțin în județul Harghita.
Primarul susține că niciodată nu au mai fost astfel de atacuri ale urșilor în Vârşag.

