Banii trimişi în ţară de românii care lucrează în diaspora, mai puţini faţă de anul trecut. Cresc sumele trimise acasă de muncitorii străini

16 august 2025, 19:04

Situaţie inedită în piaţa muncii. Banii trimişi în ţară de românii care lucrează în străinătate sunt mai puţini faţă de anul trecut, cresc în schimb sumele care sunt trimise în străinătate de cei care au venit să lucreze în ţara noastră. În cazul muncitorilor asiatici, tot mai căutaţi pe piaţa muncii de la noi,  banii trimişi familiilor de acasă s-au dublat chiar faţă de anul trecut.

Bijay e din nepalez şi lucrează in România de şase ani.

În 2019, s-a angajat la cel mai mare lanţ de restaurante din Capitală, ca muncitor necalificat. Şi-a prelungit contractul de mai multe ori, iar, recent, a fost promovat bucătar. În fiecare lună trimite acasă în Nepal o parte din câştig.

Bijay este şi el afectat de scumpiri şi inflaţie: face eforturi tot mai mari de la o lună la alta pentru a-şi ajuta familia din Nepal.

În primul trimestru, banii trimişi de muncitorii nepalezi acasă s-au dublat, în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului trecut.

Fenomenul a luat amploare în contextul în care în România numărul muncitorilor asiatici a crescut în ultimii ani.

În 2025, statul român a pus la dispoziţie 100.000 de permise de muncă pentru angajaţi din afara Uniunii Europene.

Este interesant că în timp ce sumele trimise în afara ţării de străinii care lucrează la noi cresc de la un an la altul, banii transferaţi de românii din diaspora au început să scadă pentru prima dată în primul trimestru al acestui an.

Sumele care intră în ţară sunt însă semnificativ mai mari decât cele exportate la nivelul forţei de muncă.

Cei mai mulţi bani trimişi în ţară de către românii din diaspora provin din Marea Britanie, Germania şi Italia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite