Bacteria ucigașă a fost găsită în scurgerea unei chiuvete din secția de Terapie a spitalului din Iași – surse

30 September 2025, 18:39

Noi informații în cazul infectărilor de la spitalul Sfânta Maria din Iași, care au dus la moartea a șapte copii.

Potrivit unor surse TVR, bacteria ucigașă a fost găsită în scurgerea unei chiuvete din secția de Terapie a spitalului.

Se pare că este vorba de chiuvetă în care personalul medical își spală mâinile.

Nouă copii internați în spital au fost infectați, iar până acum nu s-a știut sursa infectării. La spitalul Sfânta Maria a fost trimis Corpul de control al ministrului sănătății pentru verificări.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite