Avertizare de călătorie în SUA, unde peste 1000 de zboruri au fost anulate din cauza blocajului bugetar
Blocajul bugetar din Statele Unite dă complet peste cap traficul aerian – din cauza lipsei controlorilor de zbor și a altor categorii de personal esențial. Peste 1000 de zboruri au fost anulate – și sunt afectate masiv călătoriile internaționale. Ministerul de Externe de la București a emis o avertizare de călătorie și le recomandă cetățenilor români să verifice situația curselor înainte de a merge la aeroporturi și să mențină legătura cu reprezentanții companiilor aeriene pentru informații actualizate permanent.
40 de aeroporturi americane au traficul aerian redus – printre ele se numără cele mai mari din Statele Unite, precum aeroporturile Kennedy și La Guardia de la New York, O’Hare și Midway de la Chicago sau aeroportul internațional de la Los Angeles.
Potrivit avertizării de călătorie emise de ministerul de Externe, cetățenii români aflați în situație de urgență pot contacta, pe numerele de permanență, ambasada României de la Washington sau Consulatele Generale de la New York, Los Angeles, Chicago sau Miami.
Motivul reducerii traficului aerian este că, la propriu, nu mai are cine să îl asigure: aeroporturile au trebuit să îi trimită pe o parte dintre controlorii de trafic acasă, deja a trecut prima lună în care mulți nu și-au luat salariile.
Statele Unite au un sistem cu totul aparte al datoriei publice – practic, Congresul trebuie să aprobe periodic un nou grad de îndatorare, deja uriaș.
Blocajul de acum este pentru că opoziția democrată nu se înțelege cu republicanii aflați la putere și refuză să finanțeze funcționarea administrației federale. Astfel, rând pe rând, acestea nu mai pot funcționa, oamenii nu își mai primesc salariile – de la paznicii parcurilor naționale până la controlorii de trafic aerian.
De fapt, totul este politic – pentru că republicanii vor să își impună propria agendă, iar democrații văd blocajul că una dintre ultimele soluții pentru a opri ceea ce numesc abuzurile administrației Trump. Dar unii americani chiar își doresc puteri discreționare pentru acesta.
Nu este, deocamdată, clar cât timp va mai dura situația, partidele sunt în negocieri.
Asemenea blocaje au mai avut loc, dar după peste o lună acesta este cel mai îndelungat din istoria SUA. Recordul precedent, de 35 de zile, a fost atins tot în timpul președintelui Trump, în mandatul său precedent.

