Autospecială de poliţie, implicată într-un accident în Argeș. Trei persoane, între care doi poliţişti, au fost rănite
O autospecială a Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş a fost implicată într-un accident rutier produs, în noaptea de miercuri spre joi, la limita dintre municipiul Piteşti şi comuna Bascov, trei persoane, între care doi poliţişti, fiind rănite.
“Din verificările preliminare s-a stabilit că, un alt autoturism, condus de un tânăr de 19 ani, care circula pe bulevardul Nicolae Bălcescu, din direcţia Piteşti către Bascov, ar fi pătruns pe contrasens, intrând în coliziune cu autospeciala de poliţie, care se afla în deplasare. Cei doi poliţişti care se aflau în autospecială, precum şi o pasageră din autoturismul implicat au suferit leziuni, fiind transportaţi la spital pentru îngrijiri”, informează IPJ Argeş.
Atât conducătorul autoturismului, cât şi poliţistul care conducea autospeciala au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
În cauză urmează va fi întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, în care cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc. Sursa: Agerpres

