Autoritățile din Grecia vor să impună noi taxe turiștilor. Pasagerii de pe navele care vizitează insulele Santorini și Mykonos ar putea plăti 20 de euro
Grecia vrea să impună o taxă de 20 de euro pasagerilor de pe navele de croazieră care vizitează insulele Santorini și Mykonos, în timpul sezonului estival de vârf.
Totul în încercarea guvernului de a evita turismul excesiv, dar și de a revigora economia.
O parte din veniturile provenite din taxa pe navele de croazieră vor fi returnate comunităților locale, pentru a fi investite în infrastructură, a explicat premierul țării, în contextul unor măsuri ample pentru anul viitor.
Autoritățile de la Atena intenționează, de asemenea, să reglementeze numărul navelor de croazieră care sosesc simultan în anumite destinații, concomitent cu măsuri pentru a proteja mediul și pentru a combate lipsa apei.
Grecia dorește, de asemenea, să crească taxa pe închirierile pe termen scurt și să interzică noi licențe pentru astfel de închirieri în centrul capitalei.
Elenii se bazează foarte mult pe turism, principalul motor al economiei, care încă își revine după o criză de un deceniu, ce a distrus un sfert din producția sa.

