Autoritățile caută 40 de miliarde de lei pentru buget. Nota de plată a reformei fiscale, plătită de români

4 June 2025, 21:36 (actualizat 4 June 2025, 21:41)

În faţa unui deficit care pare scăpat de sub control, guvernanții caută soluţii care să aducă urgent 40 de miliarde de lei la bugetul de stat. O misiune care va duce la creșterea inflaţiei, iar mediul de afaceri va fi tot mai reticent să investească în România. Este concluzia economiştilor, care susțin că România are nevoie de reforme fiscale, dar nu cu măsuri luate pe genunchi.

Majorarea TVA-ului ar aduce încasări în plus la visteria statului de 9 miliarde de lei. În vreme ce tăierile de bonusuri și sporuri acordate angajaților de la stat ar aduce economii de aproape 14 miliarde de lei.

Sunt doar două dintre măsurile luate în calcul de către autorităţi că să facă rost de bani pentru scăderea deficitului bugetar, care după primele patru luni ale acestui an s-a apropiat de 3% din PIB.

Se ia în calcul și taxarea suplimentară a celor care au drepturi de autor, dar nu şi carte de muncă, dar şi a celor cu pensii de peste 10 mii de lei. Aceștia ar putea să fie taxaţi cu 20% din pensie. Nu sunt excluse nici renunțarea la voucherele de vacanță şi nici majorarea accidezelor la carburanţi, alcool şi tutun.

Insă notă de plată pentru toate acestea o vor plăti tot românii, avertizează economiștii.

Alexandra Smedoiu – preşedinte CFA România: Taxa pe valoare adăugată şi acciza la produse de bază vor avea că efect creşterea de preţuri ceea ce va pune şi mai multă prepune pe inflaţie, care este şi aşa destul de ridicată. Deci va fi un an în care vom avea inflaţie mai mare şi putere de cumpărare mai mică.

Flavius Jakubowicz – preşedinte AAFBR: Un mediu de afaceri care nu beneficiază de stabilitate şi predictibilitate fiscală şi legislativă nu face decât să se contracteze, să păstreze toate economiile şi lichidităţile, să nu mai facă angajări, să nu mai facă investiţîi şi efectul principal transmis în economie va fi o contrcatare a economiei.

Economiştii spun că avem cel mai mare deficit din Uniunea Europeană pentru că veniturile la bugetul statului generează doar un sfert din PIB, şi aproape tot ce încasăm, adică spre 80%, se duce pe salarii și pensii. În acest context, e nevoie de o reformă fiscală bazată pe analize, nu făcută pe de pe o zi pe altă.

Ionuţ Dumitru – economist şef bancă comercială: Mixul optim ar trebui să însemne şi creşteri de taxe şi scăderi de cheltuieli, dar ele trebuie privite împreună. Că să faci contribuabilii să plătească mai mult la buget trebuie să îi convingi că banii lor sunt cheltuiţi corect.

Autorităţile au termen până la finalul lunii să adopte un set complet de măsuri fiscale, care să înceapă să producă efecte chiar din a două jumătate a acestui an.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite