Atracție inedită în Thailanda: turiștii mănâncă cu peștii la masă
Restaurant de senzaţie în Thailanda! Un local aflat la 30 de km de Bangkok a devenit atracţie turistică după ce râul din apropiere a ieșit din matcă. Clienţii stau în apă până peste genunchi şi se amuză că au peşte în meniu, dar şi… printre mese. Toţi vin înarmaţi cu telefoanele mobile pentru a putea imortaliza experienţa inedită.
Angajații, încălțați cu cizme de cauciuc, îşi servesc clienţii cu zâmbetul pe buze.
Restaurantul thailandez este mereu arhiplin, cu zeci de clienți în orice moment al zilei. Este punct de atracţie în special pentru familiile cu copii mici, dornici de aventură. Toată lumea are de câştigat, chiar şi peştii care primesc tot ceea ce lasă în farfurie mesenii mofturoşi.
Pornkamol Prangprempree, proprietara restaurantului: La început am crezut că nu voi mai avea niciun client. Cine să vină, dacă este apă peste tot? Dar cineva a postat poze pe reţelele de socializare şi a anunţat că sunt mulţi pești în apă. Aşa a început să vină lumea de curiozitate, să vadă ce este aici. Afacerea mea merge mai bine atunci când sunt inundaţii, profitul restauranului s-a dublat.
Când apele se vor retrage, localul va arăta că înainte, însă peştii vor fi dispărut şi, odată cu ei, şi boomul financiar pe care l-au adus.

