Ateliere interactive pentru mai mulți profesori din Timișoara. Ei învață cum să folosească tehnologia și inteligența artificială, pentru a face lecțiile mai atractive
În loc să le interzică elevilor accesul la tehnologie în sala de clasă, zeci de profesori din Timișoara învață în ateliere interactive cum să utilizeze tehnologia și inteligența artificială în folosul lor, astfel încât lecțiile să devină mult mai atractive și mai ancorate în realitatea zilei.
Sesiunile au loc la Colegiul Național Bănățean, unde profesorii au putut interacționa cu table interactive, imprimante 3D, roboți, ochelari VR și multe alte echipamente IT care schimbă cu totul modul de predare și oferă o experientă educațională mai interactivă și mai captivantă.
Mihai Ardelean, reprezentant, companie de produse şi servicii IT: Am venit cu mai multe imprimante, scanere, un videoproiector care are o distanță foarte mare și ține mult mai mult. Vrem tehnologie, vrem mai simplu, totul se schimba încet încet.
Profesorii care vor să țină pasul cu ce este actual trebuie să se descurce, de cele mai multe ori, pe cont propriu, pentru că prea puține școli sunt dotate cu echipamente noi. Astfel, atelierele organizate la Colegiul Național Bănățean au fost de mare interes.
Unii elevi fac din tehnologie o pasiune și obțin rezultate remarcabile. Dragoș, Mircea și Darius sunt în echipa de robotică a Colegiului Național Bănățean din Timișoara și au prezentat robotul creat de ei.
Marius Lobază, profesor, Colegiul Naţional Bănăţean: Eu folosesc tehnologia de mulți ani de zile. La mine la oră se lucrează cu telefonul, pentru că, din păcate, este singura tehnologie la mâna elevului. Aplicațiile în care lucrez, ei de pe telefon le accesează și în felul acesta practic toți elevii sunt implicați în oră.
România este țara cu cea mai rapidă viteză la internet din Uniunea Europeană. Dar la noi se folosește cel mai puțin tehnologia în procesul de învățare.

