Atacurile continuă în coaliție. Bolojan: E o problemă de timp până lucrurile se vor termina prost

19 decembrie 2025, 19:00 (actualizat 22 decembrie 2025, 12:26)

Atacurile din coaliție se întețesc după ce PSD a votat alături de AUR la moțiunea împtriva Dianei Buzoianu. Ilie Bolojan a propus o ”resetare” a raporturilor dintre partide, dar Sorin Grindeanu insistă că niciun protocol nu va împiedica PSD să voteze împotriva unui ministru pe care-l consideră incompetent. În timp ce USR decide dacă va răspunde cu aceeași moneda la moțiunile împotriva miniștrilor Justiției și Internelor, președintele Nicușor Dan face apel la reconciliere.

Votul PSD împotriva unui membru al guvernului arată că e nevoie de o renegociere a acordului politic dintre partidele coaliției, chiar la începutul anului viitor, susține Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan, prim-ministru: Aceste critici care vin din coaliție și trec de un anumit nivel sunt preludiul unei ruperi de noțiunea de încredere. Dacă se continuă așa e o problemă de timp până lucrurile se vor termina prost.

Premierul spune că-și dorește mai degrabă o resetare și preferă să ignore atacurile dinspre social-democrați. Chiar azi, întrebat ce părere are despre o posibilă renegociere în cadrul coaliției, Sorin Grindeanu a avut o reacție la fel de acidă.

Sorin Grindeanu: Nu știu ce era în capul lui când a spus asta. Când avem ministru care face management prost, trebuie să avem pârghii să poață fi schimbat chiar dacă se opune partidul lui, că acum avem așa la Mediu. Cred că nu mai poate continua. Nu avem pârghii în protocol să reglăm ceea ce nu e în regulă.

Nici vocile din USR nu sunt mai reconciliante. De altfel partidul va decide luni dacă va urma modelul PSD la  moțiunile depuse de AUR împotriva miniștrilor Justiției și Internelor, unul social-democrat, altul liberal.

Ștefan Pălărie, senator USR: Un astfel de protocol nu poate fi încălcat fără niște urmări. O urmare de bun simt e renegocierea și lămurit aspecte legate de astfel de comportamente. Un exemplu pe care pot eu să-l dau e rotativa, care pentru electoratul nostru nu a părut o idee bună.

Președintele Nicușor Dan încearcă să tempereze tonul discuțiilor și reamintește coaliției că a reușit să proiecteze cel puțîn în exterior o imagine de stabilitate politică.

Nicușor Dan, președintele României: România a fost în poziție vulnerabilă și faptul că aceste patru partide au ales să facă parte din guvernare e lăudabil. În loc să ne aruncăm acuze unii altora, e mai important să explicăm ce facem.

Șeful statului a adăugat că totuși, cele șase luni de guvernare nu sunt suficiente pentru a evalua performanță cabinetului și, implicit, a coaliției.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite