Război în coaliție. PSD: Sunt doar niște impostori, specialiști în politici parazitare. PNL: O grămadă de fanfaroni. PSD este soluţia toxică pentru România!
La Congresul PSD, liderii social-democrați au lansat atacuri dure la adresa colegilor de guvernare pe care i-au acuzat că se sprijină doar pe realizările PSD de la guvernare. Sunt doar niște impostori, specializații în politici parazitare, le-a transmis liberalilor prim vicepreședintele PSD, Sorin Grindeanu. O grămadă de fanfaroni, a fost replica liberalilor, care le-au reamintit social-democraților lista de nereușite.
Liderii social-democrați au schimbat radical discursurile la Congresul PSD. De la coabitare, au trecut la critici dure la adresa partenerilor de guvernare de la PNL.
Marcel Ciolacu, preşedintele PSD: Observ şi eu agitaţia unora care au trecut de la “prin noi înşine, dar cu PSD”, la tot felul de ameninţări ridicole la adresa noastră. Eu astăzi vă rog să ignoraţi acest circ. PSD a fost mereu responsabil. Noi întotdeauna am fost adultul din încăpere.
România are de făcut o alegere, a fost replica președintelui PNL.
“Până la urmă, românii vor avea de făcut o alegere simplă: onoare, carieră, integritate, muncă neobosită și serviciu în slujba țării, pe de o parte, și minciună, impostură și populism, de cealaltă parte “, a scris Nicolae Ciucă pe o rețea socială.
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost chiar mai dur decât șeful său de partid. Grindeanu l-a atacat frontal pe Nicolae Ciucă și i-a acuzat pe liberali că fură munca altora.
Sorin Grindeanu, prim-vicepreședinte PSD: De fapt nu fac decât să stea cu mâinile în buzunarele altora. Cel mai bine se pricep să fure munca altora. […] Așa zișii ostași care vor să ne facă că credem că sunt providențiali, apostolici și scriitori de succes. În realitate, sunt doar niște impostori, specialiști în politici parazitare.
Replica liberalilor nu a întârziat să apară. Vicepreședintele PNL, Florin Roman, i-a numit “fanfaroni” pe social-democrați: ,,O grămadă de fanfaroni ai adulaţiei supreme s-au adunat să înjure pe toată lumea! Acest congres este doar despre ei, nimic bun pentru România! Au reuşit performanţa să ne ducă pe locul 1 în Europa la inflaţie, fac praf finanţele României, au încercat să naţionalizeze Pilonul 2 de Pensii, să mărească taxe şi impozite, dividente, TVA, pentru a distruge mediul privat şi pentru a duce banii în ajutoare sociale! PSD este soluţia toxică pentru România!”
Liberalii și social-democrații guvernează împreună din 2021.

