Astronauţii misiunii Artemis 2 au intrat în carantină înainte de lansarea spre Lună
Cei patru astronauţi ai echipajului misiunii Artemis 2, care are drept obiectiv survolul Lunii, au intrat în carantină înaintea lansării anunţate pentru prima parte a lunii februarie, transmite marţi NASA
“Această perioadă, cunoscută drept programul de stabilizare a sănătăţii, începe de obicei cu 14 zile înainte de lansare”, conform unui comunicat al NASA emis vineri. “Intrearea în carantină menţine flexibilitatea, echipa lucrând pentru oportunităţi potenţiale cu privire la fereastra de lansare din februarie“, se mai arată în comunicat.
Misiunea Artemis 2 urmează să dureze 10 zile şi va purta un echipaj format din 4 astronauţi în jurul Lunii. Comandantul misiunii este astronautul NASA Reid Williams, iar din echipaj mai fac parte pilotul Victor Glover (NASA), Christina Koch (NASA) şi Jeremy Hansen (Agenţia Spaţială Canadiană).
Înainte de lansarea rachetei Space Launch System (SLS) şi a capsulei Orion, NASA trebuie să desfăşoare o serie de teste cheie în vederea cărora racheta şi capsula au fost instalate pe Platforma de Lansare 39B de la Centrul Spaţial Kennedy (KSC) pe 17 ianuarie.
Viitoarea misiune Artemis II este cea de-a doua misiune din cadrul programului lunar Artemis al NASA, în valoare de mai multe miliarde de dolari, după un zbor fără echipaj în 2022, dar va fi prima care va transporta astronauţi, care vor zbura în jurul Lunii într-o călătorie de 10 zile, ce îi va duce în cel mai îndepărtat loc în care s-au aventurat vreodată oamenii în spaţiu.
Acesta va fi primul zbor cu echipaj uman până la Lună de la misiunea Apollo 17, din 1972.
NASA a anunţat că există cinci potenţiale date de lansare în perioadele 6 – 8 februarie şi 10 – 11 februarie. Alte două ferestre de lansare se deschid dacă misiunea Artemis nu va primi undă verde în luna februarie – una în intervalul 6 – 9 martie şi respectiv pe 11 martie, iar cea de-a doua în aprilie în datele de 1 aprilie, între 3-6 aprilie şi respectiv pe 30 aprilie.
Dacă totul merge bine cu carantina din Houston, astronauţii misiunii Artemis 2 vor zbura la locul de lansare – Centrul Spaţial Kennedy (KSC) al NASA din Florida – cu aproximativ şase zile înainte de debutul misiunii. Acolo, vor locui şi vor lucra în centrul Neil A. Armstrong Operations and Checkout Building.
“În timpul carantinei, echipajul poate continua contactul regulat cu prietenii, familia şi colegii care pot respecta regulile de carantină şi vor evita locurile publice, vor purta măşti şi vor menţine distanţa faţă de alte persoane cu care intră în contact în timp ce îşi continuă activităţile de antrenament final”, au scris oficialii NASA în comunicatul de vineri. “Aceste activităţi de antrenament vor continua în zilele următoare cu simulări de misiune şi controale medicale”.
NASA se pregăteşte în prezent pentru un test esenţial de alimentare cu combustibil al rachetei SLS, pe 2 februarie.
Nu există nicio garanţie că acest test, o repetiţie generală înainte de lansare, va fi trecut cu succes. De exemplu, repetiţiile generale ale misiunii Artemis 1 au dus la identificarea unor scurgeri de hidrogen lichid propulsor, ceea ce a dus la întârzierea lansării. Artemis 1 a fost lansată în cele din urmă în noiembrie 2022, trimiţând cu succes o capsulă Orion fără echipaj pe orbita selenară şi înapoi pe Pământ.

