Arsenal câștigă titlul după 22 de ani și încheie cea mai neagră perioadă de după al Doilea Război Mondial
Arsenal câștigă primul titlu din Premier League după 22 de ani, în urma egalului înregistrat ieri seară de Man City la Bournemouth (1-1), în timp ce Arsenal învinsese pe Burnley acasă (1-0), cu o zi înainte.
Arsenal va fi astfel încoronată campioană a Premier League, cel mai puternic campionat intern din lume, pentru prima dată în ultimii 22 de ani.
După un sezon plin de meciuri decise la limită și, uneori, de o tensiune copleșitoare, momentul în care Arsenal a câștigat titlul a venit în timp ce jucătorii se aflau acasă.
Manchester City trebuia să învingă Bournemouth marți seara pentru a duce lupta pentru titlu până în ultima etapă a sezonului, dar echipa lui Pep Guardiola nu a reușit acest lucru.
Golul egalizator marcat de Erling Haaland în minutul 95 nu a fost suficient pentru a opri pe Arsenal, după ce Eli Junior Kroupi a deschis scorul în prima repriză.
Asta înseamnă că Arsenal, cu 82 de puncte și un meci rămas de jucat, nu mai poate fi ajunsă din urmă, iar sărbătorile în nordul Londrei pot începe, scrie London Evening Standard.
Și ar putea urma și alte vești bune, adaugă ziarul londonez. Arsenal mai are încă șansa de a câștiga Liga Campionilor pentru prima dată în istoria sa.
O victorie împotriva echipei Paris Saint-Germain, la finala din Budapesta, pe 30 mai, ar completa o dublă istorică, transformând acest sezon în cel mai de succes din istoria clubului.
Așteptarea echipei Arsenal pentru ridicarea trofeului Premier League se va încheia duminică, o așteptare care durează încă de pe vremea echipei „Invincibles” a lui Arsène Wenger, din sezonul 2003-2004.
Perioada de 22 de ani de ”secetă” de trofee este cea mai lungă perioadă în care Arsenal a rămas fără un titlu de campionat, de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, adaugă jurnaliștii britanici.
Au existat numeroase ocazii ratate ”la mustață”. Arsenal avea un avans de cinci puncte în sezonul 2007-08, cu 12 etape înainte de final, dar a pierdut teren și a terminat pe locul trei.
În sezonul 2015-16, a existat din nou sentimentul unei ocazii ratate, după ce a terminat pe locul doi, în spatele campioanei surpriză Leicester.

