Armata israeliană organizează excursii în teritoriul sirian recent ocupat. Biletele s-au vândut foarte repede

Armata israeliană organizează excursii în teritoriul sirian recent ocupat / Profimedia Images
11 April 2025, 13:13 (actualizat 11 April 2025, 13:14)

Armata israeliană organizează excursii de două ori pe zi pentru civili în zona tampon din Platoul Golan, recent cucerită de Israel. Biletele s-au vândut aproape imediat, conform The Guardian.

Armata Israelului organizează excursii de drumeție pentru civili în teritoriul sirian recent ocupat, în timpul sărbătorii de Paște, au raportat mass-media locale.

Excursiile, care vor avea loc de două ori pe zi în Platoul Golan, vor dura o săptămână, începând de duminică. Biletele s-au vândut aproape imediat.

Sub escorta militară, într-un autobuz blindat, grupuri mici de turiști vor călători până la 2,5 km în teritoriul sirian care era inaccesibil până când Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) au cucerit zona tampon din Golan, după căderea dictatorului sirian Bashar al-Assad în decembrie. Israelul ocupă Platoul Golan din 1967 și controlează acum sute de kilometri pătrați de pământ sirian.

Itinerariul include partea siriană a Muntelui Hermon și fermele Shebaa din Liban, aflate la poalele muntelui. Fâșia de teren libanez ocupată de Israel, despre care se spune că ar fi locul legământului lui Dumnezeu cu Abraham, a fost un punct fierbinte al luptelor dintre Israel și grupul militant libanez Hezbollah de zeci de ani.

Vizitatorii vor putea, de asemenea, să facă drumeții și să înoate în valea râului Ruqqad, care se varsă în Yarmouk la granița cu Iordania și să vadă părți din vechea cale ferată otomană Hejaz, care lega capitala imperiului, Istanbul, de Haifa, Nablus și locurile sacre din Arabia Saudită de astăzi.

Excursiile au fost organizate de Divizia 210 a IDF, Consiliul Regional Golan, centrul de educație religioasă Keshet Yehonatan, Școala de Mediu din Golan și Autoritatea Israeliană pentru Natură și Parcuri, a raportat ziarul Yedioth Ahronoth.

Aceste excursii fac parte dintr-o inițiativă mai largă, „Întoarcerea la un Nord mai sigur”, după încheierea războiului Israel-Hezbollah de anul trecut, care a fost parte din urmările regionale generate de atacul Hamas din octombrie 2023 asupra Israelului și războiul ulterior din Fâșia Gaza.

Armata israeliană a declarat: „Este important pentru noi să restaurăm patrimoniul și turismul în regiune și să povestim despre bătăliile purtate în timpul războiului”.

Turiștii se înscriu pe proprie răspundere, iar excursiile pot fi anulate într-un termen scurt dacă apar probleme de securitate. Ca răspuns la întrebările venite din partea ziarului israelian Haaretz, IDF a spus că excursia se află „în Israel”, nu în Siria, deși vizitele au loc în zona tampon demilitarizată din Platoul Golan, recunoscută internațional ca teritoriu sirian.

IDF a început o campanie intensă de bombardamente în Siria, vizând stocurile de arme ale regimului, imediat după ce Assad a fugit din țară, în timp ce trupele de pe teren au avansat, încălcând un acord din 1974.

Benjamin Netanyahu, prim-ministrul Israelului, a cerut ca forțele guvernului transitar islamist din Siria să stea departe de zona de frontieră și ca IDF să rămână până când se va găsi o soluție alternativă.

Având în vedere cererea mare, organizatorii au spus că speră ca situația de securitate să permită organizarea unor excursii suplimentare în Siria după Paște.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite