Armata israeliană le-a cerut locuitorilor din oraşul Gaza să se evacueze spre o “zonă umanitară” mai în sud
Armata israeliană le-a cerut sâmbătă dimineaţa locuitorilor din oraşul Gaza să se evacueze spre o “zonă umanitară” declarată de Israel mai în sudul Fâşiei, în perspectiva unui viitor atac terestru, informează AFP şi Reuters.
“Începând de acum şi în scopul de a facilita plecarea locuitorilor din oraş, declarăm zona (de coastă) Al-Mawasi (din sudul Fâşiei Gaza) zonă umanitară”, a fost mesajul transmis în arabă, adresat “locuitorilor din oraşul Gaza şi tuturor celor care se află acolo”.
Mesajul a fost postat pe reţelele sociale de colonelul Avichay Adraee, purtător de cuvânt al Armatei israeliene.
“Profitaţi de ocazie pentru a vă deplasa fără întârziere spre zona umanitară şi a vă alătura miilor de persoane care s-au dus deja acolo”, a îndemnat el.
ONU estimează la aproximativ un milion numărul de persoane din regiunea oraşului Gaza. Organizația a atenționat în privința unui “dezastru” ce s-ar putea produce în cazul expansiunii ofensivei israeliene asupra oraşului.
Armata israeliană, care ar deţine controlul pe mai bine de 75% din Fâşia Gaza şi pe 40% din aglomerarea urbană Gaza, vrea să-şi impună controlul total pentru a învinge Hamas. Scopul principal este eliberarea tuturor ostaticilor pe care gruparea teroristă îi mai ţine acolo.
Apelul la evacuare a venit după ce preşedintele Statelor Unite, Donad Trump, a afirmat că SUA sunt “într-o negociere aprofundată cu Hamas”.
Trump a mai estimat că e posibil ca unii dintre ostatici să fi murit recent.
Potrivit Israelului, 25 dintre cei 47 de captivi din Gaza – din totalul celor 251 răpiţi pe 7 octombrie 2023 – sunt morţi.
Preluare: Agerpres

