Armata israeliană investighează circumstanțele uciderii a 6 ostatici
Teroriștii Hamas au ucis 6 ostatici când Israelului a lansat o lovitură în zona Khan Younis. Totul s-ar fi întâmplat în luna februarie. Trupurile neînsuflețite ale celor 6 au fost recuperate abia în august.
Imediat, forțele de apărare israeliene au declanșat o investigație pentru a stabili modul în care ostaticii, cu vârste între 35 și 80 de ani, și-au pierdut viețile.
Răpiți din kibbutzuri diferite, aceștia fuseseră mutați în decembrie, printr-un tunel, în apropierea zonei unde armata a declanșat o ofensivă împotriva Hamas.
Printre victime se numără un istoric israelian de origine poloneză și un bărbat care avea și cetățenie britanică.
Forțele de apărare israeliene nu dețineau nicio informație că în apropierea complexului rezidențial unde au efectuat lovitura în februarie s-ar fi aflat ostatici. Cel mai probabil, ofensiva a fost factorul determinant pentru decizia atacatorilor de a-i ucide pe cei răpiți.
Daniel Hagari, purtător de cuvânt, Armata Israelului: “Ancheta a urmărit motivele din spatele morții ostaticilor și a ridicat o serie de posibilități. Posibilitatea pe care o considerăm cea mai plauzibilă este că, din cauza atacului, teroriștii au ucis ostaticii, iar teroriștii înșiși au fost uciși ca urmare a loviturii efectuate de Forțele de Apărare ale Israelului.”

