Armata inițiază anul acesta încă 12 programe de înzestrare: blindate, nave, sisteme de comunicații și de apărare

15 January 2025, 22:23

Armata ar putea începe mai multe programe de înzestrare de peste 8 miliarde de euro, în acest an. Bineînțeles achizițiile se vor întinde pe mai mulți ani, iar plățile vor fi etapizate. Printre cele mai importante proiecte se numără mașina de luptă a infanteriei, două nave de patrulare pentru marină, mai multe sisteme de comunicații criptate și de război electronic.

MApN și-a propus să lanseze în 2025, 12 programe majore de înzestrare pentru care, în următorii ani, România va plăti miliarde de euro. Printre cele mai importante achiziții se numără câteva sute de blindate șenilate sau pe roți, sisteme de comunicații, de apărare cibernetică, rețele militare de date. Forțele Aeriene își vor moderniza și ele flota de C-130 Hercules.

Cdor. (r.) Valentin Mateiu, analist militar: La Marină în sfârșit apar două nave de patrulare și asta ar însemna, plecarea din loc, în sfârșit, cu această modernizare. După mine, toate programele sunt de importanță deosebită, în condițiile în care știm că, extern, situația este din ce în ce mai gravă și la asta adăugăm și situația financiară a țării.

Potrivit purtătorului de cuvânt al MApN, cheltuilelile pentru modernizarea Armatei au reprezentat anul trecut cam 0,8% din PIB.

Gl. Constantin Spînu, purtător de cuvânt al MApN: Angajamentul luat de țările NATO este de minimum 20% din bugetul total al Apărării să fie alocate pentru înzestrarea cu echipamente moderne. Pe 2024 cred că suntem foarte aproape de 40% din acest buget alocat exclusiv Apărării.

Anul trecut, Armata a cheltuit 2,26% din PIB, adică aproximativ 7 miliarde de euro. Acești bani au fost folosiți pentru modernizare, salarii, pensii, propriile sisteme medicale, de învățământ, dar și pentru instruire, transport și mentenanță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite