Arestări în cinci provincii iraniene, în urma dublului atentat cu bombă, comis la Kerman, în timpul comemorării generalului Soleimani
Au fost făcute primele arestări în Iran, în urma celor două atacuri cu bombă comise miercuri, a anunţat ministrul de interne Ahmad Wahidi, citat de dpa. Potrivit agenţiei de ştiri iraniene Tasnim, serviciul secret iranian a arestat suspecţii în cinci provincii.
Atentatele au avut loc la Kerman, la comemorarea a trei ani de la moartea generalului Qassem Soleimani.
Numărul morţilor în atacul revendicat de gruparea Statul Islamic (SI) a crescut vineri de la 84 la 89, potrivit presei oficiale, care a anunţat că printre persoanele ucise se numără şi zece copii cu vârsta sub 15 ani.
“Fiţi siguri că puterea de iniţiativă se află în mâinile trupelor noastre rânduite de Dumnezeu”, a declarat preşedintele Ebrahim Raisi la o ceremonie în memoria victimelor din oraşul Kerman.
Gruparea teroristă Statul Islamic a afirmat joi că doi membri ai săi au detonat centuri explozive în mulţimea de la cimitirul din sud-estul Iranului, unde avea loc ceremonia, notează Agerpres.
Atacurile de miercuri – cele mai sângeroase din Iran de la Revoluţia Islamică din 1979 – au avut loc în contextul războiului purtat în Fâşia Gaza de Israel împotriva grupării islamiste Hamas.

