Arafat: Blocul afectat de explozie are risc de colaps. Nu se pot recupera lucruri, documente. Nu riscați să intrați în bloc!

17 October 2025, 11:34 (actualizat 17 October 2025, 14:35)

 Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a declarat că blocul afectat de explozia produsă vineri, în sectorul 5 al Capitalei, prezintă risc de prăbușire și a fost evacuat în totalitate. Autoritățile au activat planul roșu de intervenție, iar operațiunile de căutare-salvare continuă la fața locului.

„A fost o explozie serioasă care a afectat o parte din bloc, blocul fiind în formă de U, legat între el, iar una dintre fațade a fost afectată semnificativ, cu răniți, cu persoane care au trebuit să fie duse la spital.”, a declarat Raed Arafat.

Oficialul a precizat că au fost mobilizate forțe extinse din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, SMURD și Serviciului de Ambulanță.

„Au fost mobilizate forțele la nivelul Bucureștiului pe linia incendii, căutare-salvare și medical. Planul roșu a fost declanșat. Forțele au venit de la pompieri, SMURD și de la Ambulanță.”, a spus secretarul de stat.

De asemenea, Unitatea Specială de Căutare-Salvare a fost chemată la locul exploziei, având în vedere că există riscul ca persoane să fie prinse sub dărâmături.

„Este în desfășurare o operațiune de căutare, să nu fie cineva sub dărâmăturile din etaje. Este o operațiune foarte riscantă, având în vedere că experții de la Institutul de Stat în Construcții au dat primul verdict: blocul este cu risc de colaps.”, a precizat Raed Arafat.

Din acest motiv, blocul a fost evacuat complet, iar accesul în zonă a fost restricționat.

„Blocul este evacuat total de pompieri. Zona din jur a fost evacuată, iar accesul pe strada respectivă a fost limitat. Oamenii ies din blocurile alăturate pe uși alternative, din spate. Zona va rămâne închisă până la o decizie finală. Nu se poate intra în bloc, nu se pot recupera materiale sau documente, fiind considerat foarte periculos., a explicat șeful DSU.

Operațiunea de căutare-salvare este în desfășurare și va continua până la finalizarea verificărilor.

„Situația va fi coordonată în continuare de inspectorul-șef al ISU București-Ilfov, care va transmite informări suplimentare la nivelul DSU și IGSU.”, a spus Arafat.

În final, secretarul de stat a făcut un apel către locuitorii din zonă:

„Rugămintea noastră către populație este să nu riște să intre în bloc sau în zona afectată. Dacă se întâmplă ceva, se poate produce în câteva secunde, iar persoanele aflate acolo pot deveni victime.”

Arafat: Pompierii au închis alimentarea cu gaz cu o zi înaintea exploziei

Şeful DSU, Raed Arafat, a declarat, vineri, că pompierii au închis alimentarea cu gaz a blocului unde s-a produs explozia, iar din informaţiile pe care le deţine reprezentanţii Distrigaz au păstrat alimentarea închisă.

Pompierii au fost ieri la una dintre solicitările populaţiei şi în procesul-verbal spune clar că pompierii au închis alimentarea cu gaz până au ajuns reprezentanţii de la Distrigaz. Din ce ştim, reprezentanţii de la Distrigaz au păstrat alimentarea închisă şi cred că ştiţi deja, pentru că a apărut în spaţiul public, că se bănuieşte că cineva a dat drumul la gaz şi a rupt sigiliul într-un mod neautorizat”, a spus Arafat, vineri, într-o conferinţă de presă la sediul MAI.

El a precizat că urmează o anchetă, iar confirmarea acestor aspecte urmează să se facă după investigarea de către autorităţile competente în acest sens. Arafat a infirmat informaţiile potrivit cărora pompierii nu ar fi răspuns apelurilor cetăţenilor din blocul respectiv, iar pompierii care au fost joi la imobil au semnalat clar că gazul a fost închis.

Din ce ştim, astăzi dimineaţă a mai fost un apel, iar la acest apel s-a deplasat Distrigaz acolo, dar concomitent cu sosirea lor sau înainte să sosească cei de la Distrigaz s-a produs explozia, aşa că acestea sunt date care sunt în dinamică, pot să se schimbe, putem avea informaţii noi care să apară. Acest lucru, cum am zis, este deja în mâna autorităţilor competente care fac aceste investigaţii“, a mai spus Arafat.

Şeful DSU a precizat că la faţa locului vor rămâne echipe până se termină operaţiunile de căutare-salvare, iar zona va fi strict închisă, pentru a nu mai intra nimeni.

Rugăm pe toţi care stau în această zonă să evite zonele din apropierea blocului. Există blocuri care au două ieşiri, una pe strada care dă către blocul respectiv şi una în spatele blocurilor. Am cerut închiderea uşilor care dau către strada unde este blocul afectat şi să se iasă numai prin uşile din spate ca să fie protejate persoanele respective. Ştim că sunt persoane care au maşini parcate lângă blocul afectat, unde sunt elemente care pot să cadă oricând, ştim că sunt persoane care au fost evacuate cu multe acte în casele lor, documente, aici toate autorităţile lucrează şi înţeleg că şi colegii de la evidenţa populaţiei deja lucrează pentru a face noi documente pentru cei care nu mai pot să intre în casele lor“, a mai declarat Arafat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite