Aproape o tonă de substanțe interzise, descoperită într-o autoutilitară, de polițiștii constănțeni

Droguri. Arhivă
24 December 2023, 19:12 (actualizat 24 December 2023, 19:47)

Aproape o mie de kilograme de substanțe dopante cu grad mare de risc de mai multe feluri au fost descoperite de polițiștii din Constanța. Acestea erau transportate cu o autoutilitară în care se aflau 2 bărbați.

Poliţiştii rutieri constănţeni au descoperit aproximativ o tonă de substanţe dopante cu grad mare de risc, cu ocazia unui control efectuat asupra unei autoutilitare, în cadrul acţiunii “Blocada”, informează duminică Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

“La data de 23 decembrie a.c., în jurul orei 18.30, poliţişti din cadrul Serviciului Rutier Constanţa, aflaţi în executarea atribuţiilor de serviciu în cadrul acţiunii “Blocada”, au efectuat semnal regulamentar de oprire şoferului unei autoutilitare care se deplasa pe bulevardul Aurel Vlaicu. Conducătorul auto şi pasagerul au fost legitimaţi, stabilindu-se că este vorba de doi bărbaţi, de 35 de ani, respectiv 33 de ani. În urma efectuării controlului vehiculului, în interiorul acestuia au fost descoperite aproximativ 1.000 de kilograme de diferite substanţe dopante cu grad mare de risc”, precizează sursa citată.

Poliţiştii au întocmit dosar pnal, cercetările fiind preluate de procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa şi poliţişti din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Constanţa, mai menţionează comunicatul IPJ Constanţa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite