Apa este bună de băut în Brebu, Telega, Breaza, Floreşti, Băneşti, Băicoi și Moreni. Câmpina și alte localități mai au de așteptat

11 decembrie 2025, 22:55

Oamenii din şapte localităţi din Prahova și Dâmbovița afectate de criza apei au scăpat de restricții. Și au din nou apă bună de băut la robinete. Nu și cei din Câmpina, care mai au de așteptat rezultatele Direcției Sanitare. Între timp, concluziile controlului cerut de ministrul Mediului au fost trimise procurorilor. Șeful Administraţiei Naţionale Apele Române şi-a dat demisia, directorul regional a fost destituit, iar ministrul Diana Buzoianu a cerut să plece și conducerea companiei care tratează apa. De altfel, societatea ar urma să fie desfiinţată.

Direcția de Sănătate Publică a ridicat restricțiile de consum pentru apa distribuită în localitățile prahovene Brebu, Telega, Breaza, Floreşti, Băneşti şi Băicoi, cu excepția Spitalului Orășenesc din acest oraș.

Aceeași decizie a fost luată și pentru orașul Moreni din Dâmbovița.

Analizele au arătat că nu există risc pentru populație și că apa poate fi folosită pentru gătit, spălat și este sigură pentru băut.

În celelalte localități afectate, printre care și Câmpina, sunt încă așteptate rezultatele analizelor finale. Acolo, autoritățile continuă să distribuie apă îmbuteliată.

Raportul Corpului de Control al Minsterului Mediului arată că reprezentanții companiilor care se ocupă de lucrările la Barajul Paltinu, precum și de distribuția apei către localitățile din Prahova și Dâmbovița s-au întâlnit cu o săptămână înainte ca apa să nu mai curgă la robinete.

Administraţia Bazinală Buzău – Ialomița urma să elaboreze graficul lucrărilor pentru barajul Paltinu şi să anunțe utilizatorii şi autorităţile locale. Însă nu a făcut acest lucru. Și nici nu a informat privind riscul ca apa să fie mult prea tulbure pentru a putea fi filtrată în cazul unor precipitații abundente, așa cum s-a întâmplat.

Directoarea Administrației Bazinale Buzău-Ialomița a fost demisă, iar directorul interimar de la Apele Române și-a dat demisia.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Nu au fost îndeplinite obligațiile de a informa utilizatorii din aval și autoritățile locale de situația care a apărut și anume riscul de a crește turbiditatea apei. Modul de desfășurare a actiunilor de scădere a nivelului apei s-a prelungit mult în sezonul rece, cu risc de afectare din cauza condițiilor meteo.

Și compania de Exploatare Sistem Zonal Prahova este vinovată, pentru că nu a asigurat rezerve de apă curată, nu a întreținut instalațiile și nu a atenționat despre riscurile ca sistemul de filtrare să nu facă față turbidității apei, se arată în raportul de control.

De altfel, compania ar urma să fie desfiinţată, a mai anunțat ministrul Mediului.

Firma a încheiat  în 2013, timp de un an, un contract cu Apele Române, pentru a opera instalațiile de captare și evacuare a apelor uzate. Contractul a fost reînnoit constant, prin acte adiționale, până la sfârșitul anului 2026. În toată această perioadă, Apele Române nu a verificat activitatea acestei companii, au constatat inspectorii Corpului de Control.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Noi analizăm în perioada imediat următoare și redactarea unei hotărâri de guvern care să desființeze această companie cu totul. La Prahova, oamenii plătesc unele dintre cele mai mari tarife la apă și existența acestei companii este unul dintre motivele pentru care se întâmplă acest lucru.

Ministerul Sănătății a anunțat că va menține starea de alertă epidemiologică și că le-a trimis medicilor de familie din cele două județe doze de vaccin antihepatită, în caz de nevoie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite