Antonia Pojar, olimpică la 12 ani la Astrofizică și Astronomie: Din competiții am învățat să nu renunț. Mereu găsesc o cale

1 June 2026, 09:35 (actualizat 1 June 2026, 09:55)

Copilăria este locul unde se nasc visurile, curajul și dorința de a reuși. În fiecare clasă, pe fiecare teren de sport și în fiecare concurs, există copii care demonstrează că pasiunea și munca pot transforma talentul în performanță. Astăzi descoperim povestea unei eleve din Cluj, olimpică la astrofizică, dar și sportivă: Antonia Pojar.

Antonia Pojar este o elevă excepțională, are 12 ani, este în clasa a șasea la Liceul Teoretic Avram Iancu din Cluj-Napoca și este olimpică la Astrofizică și Astronomie. A făcut gimnastică, iar acum joacă baschet.

Iată câteva dintre gândurile Antoniei Pojar:

-Viața de copil poate fi și ușoară și grea, numai că, dacă eu fac baschet de performanță, atunci se complică și lucrurile.

-Am fost și la astronomie, ceea ce mi-a adus un plus în program, dar am și timp liber în care să mă recreez.

-Pasiunea pentru astronomie a venit dintr-o carte, pe care am citit-o, mi-a plăcut tare mult, apoi am început să particip la olimpiade. Olimpiada este o experiență minunată, întâlnesc mereu oameni noi.

-Înainte de olimpiadă mă pregătesc cam toată ziua, cu câteva pauze.

-De la olimpiadă am venit cu medalie de bronz și cu o experiență frumoasă. Anul trecut am luat mențiunea de onoare.

-Mă joc, mă plimb, mă mai duc în drumeții, fac teme și mă duc la școală. Baschetul este recreerea mea.

-Din competiții am învățat să nu renunț. Mereu găsesc o cale. Și dacă greșesc ceva, o repar rapid.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite