ANOSR solicită premierului o audienţă pentru discutarea priorităţilor în Educaţie pentru anul 2026
Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România a solicitat, miercuri, o audienţă premierului Ilie Bolojan, în contextul în care acesta deţine interimar portofoliul Educaţiei şi Cercetării, pentru a discuta despre bugetul alocat MEC, bursele şi transportul studenţilor, precum şi despre declaraţiile legate de reducerea cifrei de şcolarizare din învăţământul superior şi diminuarea finanţării universităţilor.
“În contextul lansării analizei ‘Coşul minim al studentului. Cât costă să fii student? – Peste 2.000 lei lunar”, a nivelului scăzut al burselor burse (atât ca valoare, cât şi ca număr al acestora), măsurilor de austeritate adoptate în decursul anului 2025 în Educaţie, dar şi în contextul în care legile bugetului de stat nu au fost încă adoptate, considerăm că un dialog onest, bazat pe date şi argumente solide reprezintă un act de responsabilitate şi respect faţă de comunitatea de studenţi şi sistemul de educaţie din România, atitudine cu care aşteptăm să trateze prim-ministrul României solicitarea noastră de audienţă”, se arată într-un comunicat al ANOSR.
Potrivit organizaţiei, România se clasează sub media europeană în ceea ce priveşte sprijinul acordat studenţilor în contextul învăţământului terţiar, cu un procent de doar 10% din veniturile lunare ale studenţilor.
“Având în vedere faptul că Uniunea Europeană şi-a asumat atingerea ţintei de 50% din populaţia cu vârsta cuprinsă între 25 şi 34 în privinţa absolvirii de învăţământ terţiar până în anul 2030, România fiind în anul 2024 pe ultimul loc la nivel european cu un procent de doar 23,2%, mai mic cu 8,4% decât al următoarei clasate, considerăm că o decizie de reducere a finanţării învăţământului superior şi reducere a cifrei de şcolarizare acţionează împotriva dezvoltării sistemului de educaţie şi a obiectivelor statului român”, se subliniază în comunicatul ANOSR.
ANOSR a mai transmis că ”problemele din zona învățământului superior, în special cele care țin de accesibilitatea tinerilor la studiile superioare și care au fost accentuate de deciziile din ultimul an, sunt de interes major, fiind necesară în acest moment o atenție sporită pentru finanțarea corectă a educației și cercetării. Sistemul de învățământ, alături de beneficiarii acestuia, trebuie tratați cu o mai mare importanță.”

