Angajaţii ANAF au protestat în mai multe orașe din țară, față de intenţia Guvernului de a reduce sporul pentru condiții vătămătoare

30 June 2025, 12:46 (actualizat 30 June 2025, 16:06)

Angajaţi ANAF din mai multe oraşe au protestat față de intenţia Guvernului de a reduce sporul pentru condiții vătămătoare pe care îl primesc în prezent. Salariații au iesit în fața instituției timp de câteva minute. Protestul lor a fost unul spontan.

Simona Noroc, corespondent TVR, ne oferă mai multe amănunte: La protest au participat zeci de angajați de la Direcția Regională a Finanțelor Publice Cluj. Oamenii au protestat față de un proiect inițiat de Ministerul Muncii care vizează modificări privind acordarea sporurilor. În cazul lor este vorba despre un spor de condiții vătămătoare, care a fost introdus acum câțiva ani și care, spun ei, a fost o soluție tehnică într-o perioadă în care nu puteau fi majorate salariile. Iar acum, ca efect al acestei ordonanțe, veniturile ar scadea cu până la 10%. Oamenii sunt extrem de nemulțumiți. Ei au spus că vor fi afectați aproximativ 800 de angajoați din județul Cluj și peste 20.000 la nivel național. Protestele vor continua în următoarele zile în toată țara, inclusiv în Capitală. 

Și angajaţi ai Administraţiei Financiare Iaşi au declanşat, luni, un protest spontan, fără a afecta activitatea instituţiei.

Sindicaliştii sunt nemulţumiţi de intenţia actualei guvernări de a modifica legislaţia pentru a tăia sporul de condiţii vătămătoare.

“O parte dintre colegi suntem la protest, alţii asigură desfăşurarea bunei activităţi a instituţiei. Ei au preluat şi activitatea colegilor care participă la protest. (…) În preconizatele măsuri ale Guvernului sunt tăieri ale acestui spor de condiţii vătămătoare, în condiţiile în care tăierile nu sunt fundamentate corect. Noi nu avem spor de antenă. Toată lumea a spus că e spor de antenă. Nu, este un spor de condiţii vătămătoare dat ca urmare a unor măsurători făcute de unele instituţii ale statului. Noi, cei de la Ministerul de Finanţe şi de la ANAF, nu avem decât sporul de condiţii vătămătoare. Nu avem niciun alt spor”, a declarat, pentru Agerpres liderul sindical, Dumitru Ciapoi.

Acesta a afirmat că prin protestul de luni sindicaliştii vor să tragă un semnal de alarmă.

“Noi ne-am străduit, şi cifrele o arată, ne-am făcut planul de încasări, am respectat fişa postului. De ce noi suntem primii care plătim? De ce noi şi familiile noastre? Sperăm că vom fi invitaţi la discuţii înainte de a fi dată această Ordonanţă”, a declarat Ciapoi.

Aproximativ 100 de angajaţi ai ANAF au protestat spontan, luni dimineaţa, și la sediul din Deva, nemulţumiţi de intenţia guvernului de a reduce sporul pentru condiţii vătămătoare, funcţionarii precizând că măsura este nejustificată deoarece programul de încasări la bugetul de stat este realizat în fiecare lună.

Protestatarii susţin că ar putea pierde circa 70% din acest spor, iar protestul de luni, care a durat circa o oră, ar putea fi urmat şi de altele, mult mai ample.

Activitatea ANAF Deva nu s-a întrerupt pe durata protestului deoarece 30 iunie este ultima zi din lună pentru încasări şi era nevoie ca acestea să de deruleze, în continuare.

Sindicaliştii din Administraţia Fiscală ameninţă cu greva dacă nu vor găsi o cale de dialog cu guvernanţii

Sindicaliştii din Administraţia Fiscală vor picheta Ministerul de Finanţe sau Guvernul, în cazul în care nu vor găsi o cale de dialog cu guvernanţii, dar ar putea recurge chiar şi la grevă, a declarat, luni, pentru Agerpres, preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Fiscală “Solidaritatea”, Dorin Modure.

“Noi nu susţinem protestele spontane. Astăzi au avut loc proteste spontane în toată ţara, dar nu sunt organizate de noi. Protestele astea spontane, după cum probabil bine ştiţi, nu sunt prevăzute de lege, deci de asta noi nu le putem organiza. Dar dacă nu vom fi ascultaţi şi nu vom găsi nicicum o cale de dialog cu actualii guvernaţi, probabil că vom fi nevoiţi să ajungem şi la alte forme de protest, respectiv pichetarea Ministerului de Finanţe (MF) sau a Guvernului sau chiar greva”, a spus Dorin Modure.

El a explicat că angajaţii din MF au un sigur spor, iar în cazul în care va fi eliminat veniturile ar scădea semnificativ.

“Noi mai avem un singur spor, acest spor, după cum am mai spus şi altor colegi de-ai dumneavoastră. Ăsta îl luam de ceva vreme, dar problema e că e înţeles total greşit. Acest spor s-a luat pentru o perioadă în care mărirea salariului era tehnic imposibilă. Şi atunci noi am fost probabil păcăliţi în acele momente. Ni s-a propus un spor, am acceptat. Poate că trebuia să ne luptăm mai mult şi să obţinem mărirea salarială atunci, nu acest spor şi nu am mai fi avut discuţia de astăzi. Dar atunci ni s-a acordat un spor. Practic a fost atunci o creştere mascată a salariilor, ca să nu strige foarte tare Comisia Europeană şi alţii că se depăşeşte anvelopa salarială. S-a găsit această soluţie. Sporul acesta se dă în baza unor legi, a unor criterii legale pe care tot alţii le-au făcut, nu noi le-am făcut. Vin cei de la Inspecţia Muncii analizează, văd câte criterii se îndeplinesc, şi în funcţie de câte criterii se îndeplinesc iei sporul de 5%, de 10% sau de 15%. Maxim era 15%. El s-a redus, s-a plafonat la 1.500 de lei şi acum l-au plafonat la 300 de lei ca sa ne înţelegem. Asta aşa ca o mică istoria a sporului. Una peste alta tăierea de astăzi, dacă va fi dusă până la capăt, va reprezenta undeva la 10% din total venit, ceea ce e semnificativ”, a explicat Dorin Modure.

Liderul sindical a subliniat că în cazul în care se va recurge la diminuarea sporului sindicatul vor fi demarate acţiuni de protest, dar declanşarea grevei ar putea dura şi două luni.

“Ca să declanşezi o grevă în sectorul bugetar trebuie îndeplinite mai multe condiţii, trebuie făcute mai multe acţiuni. Deci poate doua o lună, două, chiar trei. Dar nu se poate face greva de pe azi pe mâine. Noi ce putem să facem? Să cerem autorizaţii pentru proteste, pentru pichetarea diverselor instituţii, pe care le putem face începând de mâine. Şi putem să ajungem, dacă, repet, nu vom găsi niciun fel de înţelegere, putem să ajungem şi la grevă, dar pentru ca să ajungem acolo personal estimez că minim două luni va dura”, a adăugat preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Fiscală “Solidaritatea”, Dorin Modure.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite