Andrei Ioniță cântă la Sala Radio alături de Orchestra de Cameră Radio
Unul dintre cei mai apreciați violonceliști români ai momentului revine pe scena Sălii Radio. Andrei Ioniță, singurul român distins cu Medalia de Aur a Concursului Internațional „Ceaikovski”, va cânta alături de Orchestra de Cameră Radio.
Un concert care aduce pe o singură scenă lucrări celebre dedicate violoncelului. Colega noastră, Ioana Pavel, a fost la repetiții.
La Sala Radio, Andrei Ioniță va interpreta două dintre cele mai sensibile pagini ale repertoriului pentru violoncel: „Silent Woods”, de Antonín Dvořák, și „Variațiunile pe o temă Rococo”, de Piotr Ilici Ceaikovski – lucrări care pun în valoare lirismul și virtuozitatea instrumentului.
Concertul se deschide cu „Orawa”, compoziția semnată de Wojciech Kilar, cunoscut și pentru muzica unor filme celebre, precum „Dracula” sau „Pianistul”.
Concertul este dirijat de muzicianul ceh Jiří Rožeň, care revine la pupitrul Orchestrei de Cameră Radio.
Un repertoriu plin de poezie, acompaniat impecabil de Orchestra de Cameră Radio, îi așteaptă pe spectatori, ca în fiecare seară de miercuri.
Concertul de la Sala Radio aduce în prim-plan un artist român care a cucerit marile scene ale lumii. Iar după aplauze, publicul va putea rămâne pentru o întâlnire cu violoncelistul Andrei Ioniță, la o sesiune de autografe.

