Anchetă la un spital privat din Craiova, unde un bebeluș a murit la două zile după naștere
Este anchetă la un spital privat din Craiova, unde un bebeluș a murit la două zile după naștere. Părinții acuză medicii că nu au îngrijit corepunzător nou-născutul și că nu le-au comunicat că acesta ar fi avut probleme după naștere. Ei au depus plângere la Poliție și la Colegiul Medicilor. Clinica privată susține că nașterea și îngrijirea nou-născutului au respectat toate protocoalele medicale. Atenție, urmează informații cu impact emoțional!
În clinica privată aleasă de cei doi soți, copilul a venit pe lume prin cezariană. Analizele făcute a doua zi după naștere au arătat că unul dintre markeri era cu puțin peste limita normală, așa că medicii au anunțat părinții că îi vor administra un tratament. În ziua următoare, băiețelul a intrat în stop cardiorespirator.
Tatăl spune că a aflat după o oră că micuțul este resuscitat și că ambulanța a fost chemată la cererea lui.
Părinții mai spun că, în cele două zile de viață ale bebelușului lor, nu au primit niciun semn din partea spitalului că micuțul ar avea probleme.
Anchetatorii au cerut o expertiză medico-legală pentru a afla cu exactitate care a fost cauza decesului.
Clinica privată din Craiova precizează, într-un comunicat, că pacienta a fost monitorizată pe durata sarcinii în alte unități medicale și că nașterea a fost asistată de medicul curant al acesteia, care este în contract de colaborare cu spitalul. De asemenea, transmite că nașterea și îngrijirea nou-născutului au fost făcute cu respectarea protocoalelor medicale și a legislației.
Spitalul privat a precizat că acesta este primul caz de acest fel în cei 14 ani de activitate.

