Anchetă și dosar penal la Năvodari după descoperirea unui rezervor de gaz îngropat în nisip

10 March 2026, 14:47 (actualizat 10 March 2026, 21:04)

Anchetă și dosar penal la Năvodari, după descoperirea unui rezervor de gaz îngropat în nisip. Containerul fusese amplasat ilegal de o firmă care vara trecută deschisese o terasă în zonă. Instalația a fost scoasă și pusă în siguranță, însă a existat pericol, pentru că în rezervor mai era gaz. Acum, Apele Române și Inspectoratul pentru Situații de Urgență verifică toate plajele.

În imagini se poate observa cum arătau plajele din Năvodari în toamna anului trecut, când au expirat contractele de închiriere ale operatorilor. 80% dintre construcții și instalații erau ilegale, a constatat Ministerul Mediului. Așa cum este și rezervorul de gaz îngropat în nisip, descoperit de angajații Apelor Române care pregăteau plaja pentru sezonul estival.

A fost folosit pe timpul verii de firma care administra terasa. Era un pericol nevăzut și necunoscut de autorități până acum.

Mai ales că înăuntru mai era o cantitate mică de gaz, au precizat specialiștii ISU.

Firma nu declarase rezervorul și nu avea aviz pentru el. Întrebat de reporterul TVR, reprezentantul ISU a recunoscut că nu au fost făcute verificări la acea terasă pe durata sezonului estival.

Rotaru Cristian, purtător de cuvânt ISU: (n.r. întrebare: Faceți verificări și în timpul verii, nu?) Noi am făcut verificări și în timpul verii, urâtă întrebarea… Noi am făcut verificări, dar aceste restaurante au fost verificate la cele la care se impunea autorizație pentru incendiu. Celelalte nu au fost verificate toate.

Poliția a deschis dosar penal pentru montarea ilegală a unei instalații sub presiune. Contactat de TVR, unul dintre reprezentanții firmei care avea terasa a refuzat să ofere un punct de vedere. Rezervorul a fost scos în siguranță și dezafectat.

Apele Române verifică acum toate plajele de pe litoral.

Stelică Hagi, director, Apele Române Dobrogea-Litoral: Lucrurile puteau fi mult mai dificile, nu vreau să mă gândesc la o eventuală explozie. Având în vedere că situația se poate repeta, s-a dispus o acțiune de verificare. Vor fi vizate în special locurile unde știm că au existat bucătării, foc deschis.

Din echipele de inspecție vor face parte și specialiști ISU cu echipamente de detectare a metalelor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite