Anchetă la Academia de Poliție, după ce clădirea reabilitată recent a fost devastată de furtună

18 July 2025, 21:42

Este anchetă la Academia de Poliție din Capitală, unde o clădire recent reabilitată a fost devastată de furtuna de joi. În timp ce sindicatul polițiștilor Europol reclamă lucrările de proastă calitate, autoritățile vor să stabilească vinovații și cine va suporta pagubele.

Furtuna a lăsat fără acoperiș clădirea administrativă a Academiei de Poliție din nordul capitalei. Iar în interior a plouat ca afară, în ciuda lucrărilor de amploare făcute recent.

Nebahat Aktug, purtător de cuvânt, Academia de Poliție Al. I. Cuza: Problemele au existat chiar la pavilionul central, unde au fost executate lucarri de reabilitare. Lucrările s-au realizat cu un contract semnat în 2022. Recepția clădirii a fost realizată la finalul anului 2023.

Sindicaliștii din sistemul de ordine publică vorbesc despre un dezastru tolerat cu bună știință și despre incompetență.

Cosmin Andreica, președintele sindicatului polițiștilor Europol: Vorbim despre aproximativ 7 milioane de euro plătite de academie atât din bugetul propriu, cât și din fonduri structurale. Recepția finală a lucrării s-a realizat în ultima zi a anului 2023 și, culmea, nu de către managerul de proiect desemnat din partea ministerului, care a refuzat recepția lucrărilor și a fost adusă o persoană din afara Academiei de poliție și care a fost pusă în față faptului împlinit și la o oră după împuternicire i s-a pus în față procesul verbal de receptive.

Am încercat să discutăm și cu rectorul academiei din perioada derulării contractului pentru reparații, dar acesta a refuzat să facă orice comentariu. O anchetă administrativă, la care participă și responsabilii de la Direcția de Logistică din Ministerul de Interne fost declanșată. Între timp, pentru a curăța clădirile și curtea, la Academia de Poliție au fost aduși deținuți din mai multe penitenciare.

Elena Cârlan, ANP: În această dimineață, 85 de persoane private de libertate de la penitenciarele Jilava, Giurgiu și Rahova s-au mobilizat în mod voluntar pentru a participa la operațiunile de curățenie și igienizare a zonelor afcetate.

La Academia de Poliție au mai existat probleme după încheierea lucrărilor de reparații. Și unele spații au mai fost inundate, dar pagubele nu au avut amploare acelor înregistrate după furtună de ieri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite