Anchetă în plină desfășurare la Spitalul Cantacuzino, după furtul celor trei picioare amputate. Imagini de pe camerele de supraveghere
Anchetă în plină desfășurare după furtul macabru de la Spitalul Cantacuzino, unde au fost sustrase trei picioare de om amputate. Atenţie, urmează informaţii cu puternic impact emoţional!
Un bărbat a furat 3 picioare de om amputate dintr-o anexă a Spitalului Cantacuzino din Bucureşti. Unul dintre ele a fost găsit pe stradă, în apropierea unităţii medicale. Iar un al doilea, spun surse TVR Info, într-o zonă de deşeuri din spital. Al treilea încă nu a fost găsit.
Furtul a avut loc vineri, pe 10 ianuarie, dar abia luni, 13 ianuarie, a fost reclamat la Poliţie.
‘În data de 11.01.2025, ora 10,00, am fost contactat, telefonic, de către domnul dr. Petrea Sorin Viorel – director medical, care mi-a comunicat faptul că în seara zilei de 10.01.2025, aproximativ ora 22,00, a fost găsit de către un medic rezident al spitalului un membru amputat pe bulevardul Dacia. Medicul rezident a anunțat medicul de gardă din ziua respectivă, dr. Georgescu Dragoș, care a trimis brancardierul de serviciu să recupereze piesa. Piesa recuperată a fost depozitată în lada frigorifică amplasată în spațiul destinat deșeurilor infecțioase. În ziua de 13.01.2025, dna. Parvu Gina a anunțat prin serviciul 112 incidentul iar la sediul spitalului s-au prezentat trei echipaje ce au solicitat diverse documente, note de relații de la personal, au vizionat spațiul de depozitare și au luat amprente‘, a declarat managerul spitalului, prof. dr. Iulian Brezean, conform unui comunicat de presă.
În imaginile înregistrate de o cameră de supraveghere se vede cum un bărbat pătrunde în anexa unde sunt depozitate deșeurile cu risc biologic. Are într-o mână un sac negru plin și începe să caute ceva. Nu deschide recipientele, intră în altă încăpere și iese de acolo cărând și un sac, galben, în care sunt stocate temporar deșeuri medicale periculoase. În acest caz, membre amputate.
A fost deschisă o anchetă internă. Sunt în desfășurare și anchete ale Poliției și ale Direcției de Sănătate Publică București.
Potrivit șefilor unității medicale, spațiul nu era încuiat, iar ultima persoană care a intrat acolo este o îngrijitoare a Secției Obstetrică-Ginecologie.
‘Din vizionarea înregistrărilor video s-a observat că în data de 10.01.2025, la ora 18,57, o persoană de sex masculin se deplasa dinspre gangul unde funcționează morga, care are ieșire în bd. Dacia, către rampa de deșeuri infecțioase. Spațiul nu era încuiat, persoana pătrunde în incintă, de unde sustrage mai mulți saci, cu care pleacă pe același traseu, probabil părăsind incinta prin escaladarea gardului dinspre bd. Dacia. În data de 10.01.2025, ora 18,37, ultima persoană care depozitează deșeuri infecțioase în rampă este dna Ciumac Elena, îngrijitoare secția Obstetrică Ginecologie I. În dimineața zilei de 13.01.2025, cu ocazia verificării lăzii frigorifice în care erau depozitate deșeurile anatomopatologice s-a descoperit faptul că mai lipsesc încă două pachete, care conțineau două membre amputate‘, se mai arată în comunicat.
Inspectorii de la Sănătate Publică au amendat cu 4400 de lei 2 angajați ai spitalului: persoana care este desemnată cu gestionarea deșeurilor și cea care a lăsat deschisă ușa depozitului.
Bărbatul care a furat membrele amputate este în continuare căutat de poliţişti.
Inspecţia Sanitară ar fi descoperit nereguli şi la începutul lunii septembrie, anul trecut, în Spitalul Cantacuzino.
Potrivit surselor TVR, cinci saci de plastic galbeni cu deşeuri infecţioase de la pacienţi au fost găsiţi nesupravegheaţi pe holul de acces în laboratorul de anatomie patologică. Şi oricine ar fi putut să-i ia. Sacii nu erau puşi în cutii speciale, care ar fi trebuit să fie etichetate şi predate pe un circuit special securizat. Asistentul şef a fost amendat atunci cu 2.400 de lei.
Inspectorii au dispus ca spitalul să introducă imediat o procedură pentru gestionarea deşeurilor, conform legislaţiei în vigoare.

