Analiza CNN: Trump menține lumea în suspans cu planul său de tarife, în timp ce „Ziua Eliberării” se apropie
Președintele Donald Trump a dominat scena în Biroul Oval luni seara, intensificând suspansul în jurul promisiunii sale de a declanșa un război comercial pe 2 aprilie, o zi pe care a numit-o „Ziua Eliberării”. Printr-o viziune economică desprinsă parcă din secolul al XIX-lea, Trump riscă să zguduie economia globală a secolului XXI, scrie CNN.
Spectacolul a fost unul ieșit din comun – un președinte cu puteri extinse, înconjurat de ornamente fastuoase, steaguri și decorațiuni aurii, improvizând în timp real un plan încă neclar, dar cu potențiale consecințe economice uriașe pentru miliarde de oameni.
Într-un moment, Trump amenința partenerii comerciali pe care îi acuză că exploatează America; în următorul, își tempera discursul cu promisiuni de „blândețe”, menținând astfel o serie de mesaje contradictorii care au provocat haos pe piețele financiare.
„Va fi uimitor – îi spun în multe feluri – dar, într-un sens, este o renaștere a acestei țări”, a declarat Trump despre politica sa tarifară, pe care economiștii o avertizează că ar putea duce la creșterea prețurilor și chiar la o recesiune.
Pentru un plus de bizarerie, Trump a fost flancat de Kid Rock, îmbrăcat într-un costum strălucitor cu steagul SUA, pe care președintele l-a prezentat presei cu remarca că „uneori i se spune Bob”.
Artistul era acolo pentru a sprijini un nou ordin executiv menit să combată specula cu biletele de concert, dar Trump avea pe agendă o preocupare mai veche.
Credința sa în puterea aproape mitică a războaielor tarifare a fost o constantă în cariera sa de om de afaceri și politician încă din anii ’80, când principalul rival economic al SUA nu era China sau Uniunea Europeană, ci Japonia.
Acum, Trump are în sfârșit ocazia de a-și pune în aplicare viziunea, urmărind să revitalizeze industria americană și să slăbească alte națiuni – inclusiv pe cele care au fost aliați tradiționali ai SUA, dar care acum își reevaluează relațiile cu o Americă tot mai ostilă.
„Ajutăm pe toată lumea, dar nimeni nu ne ajută pe noi”, a declarat Trump reporterilor, reafirmând filozofia sa simplă, de tip câștigător versus învins, care i-a definit întreaga viață și pe care acum o transformă în noua doctrină a Statelor Unite.
Trump pregătește un spectacol grandios pentru miercuri, dar planul tarifelor rămâne un mister
Donald Trump le-a cerut deja consilierilor săi să organizeze o prezentare spectaculoasă pentru miercuri, când va păși în Grădina de Trandafiri a Casei Albe, înconjurat de membrii Cabinetului, pentru a anunța amploarea taxelor vamale pe care intenționează să le impună importurilor.
Însă, după săptămâni de amenințări urmate de retrageri de ultim moment, reluate apoi cu penalizări comerciale care au afectat chiar și aliați ai Americii, precum Canada și Mexic, nimeni nu știe exact ce va spune. Iar, judecând după declarațiile sale spontane către presă, nici măcar Trump nu pare sigur.
Va impune tarife de retaliere tuturor țărilor care aplică măsuri protecționiste împotriva exporturilor americane? Sau va taxa toate bunurile care intră în SUA? Poate va adopta o abordare selectivă, negociind acorduri bilaterale individuale?
Rațiunea din spatele impunerii unor tarife ridicate – o strategie dominantă în politica economică a SUA în primele decenii de existență – este protejarea industriilor interne prin scumpirea produselor străine, făcându-le mai puțin competitive.
În unele cazuri, utilizarea inteligentă a tarifelor poate fi benefică, mai ales dacă susține sectoare esențiale pentru securitatea națională, cum ar fi industria siderurgică. Trump este hotărât să sprijine milioanele de alegători din fostele centre industriale ale Americii, afectați de pierderea locurilor de muncă în favoarea țărilor cu forță de muncă ieftină.
Însă el pare să prefere o abordare agresivă și nediscriminată a războiului tarifar. Aceasta implică riscuri majore pentru economie, putând duce la creșterea prețurilor, scăderea cererii și, în cele din urmă, o recesiune devastatoare.
Iar represaliile sunt inevitabile. Țările ale căror exporturi vor fi afectate de taxele americane vor răspunde în aceeași manieră.
De aceea, retorica incoerentă a lui Trump din seara de luni a părut mai degrabă un joc de ruletă rusească cu economia SUA și a lumii.
„Veți vedea peste două zile”, le-a spus reporterilor care au încercat să afle detalii despre planurile sale.
Chiar și republicanii sunt îngrijorați: incertitudinea economică din jurul tarifelor lui Trump crește
Această nesiguranță majoră este unul dintre motivele pentru care piețele de acțiuni au avut cel mai slab început de an din 2022 încoace.
Mulți dintre aliații președintelui din Congres încă speră că acesta blufează – folosind argumentul deja cunoscut că Trump este un negociator abil, care adoptă poziții extreme pentru a forța concesii din partea adversarilor.
Însă în jurul președintelui și al echipei sale crește o autosuficiență periculoasă, unii dintre consilierii săi afirmând în mod eronat că tarifele ar fi de fapt o reducere a taxelor pentru consumatori, nu o majorare.
De obicei, lucrurile nu se termină bine atunci când un președinte pare hotărât să-și demonstreze superioritatea, indiferent de costuri și în ciuda realităților economice.
Casa Albă nu dă semne de îndoială înaintea unei decizii care ar putea influența al doilea mandat al lui Trump și economiile de pensie ale milioanelor de americani deja afectați de vânzările masive de pe piețele financiare.
„Are o echipă strălucită de consilieri comerciali”, a declarat luni secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, menționând oficiali precum secretarul Trezoreriei Scott Bessent, secretarul Comerțului Howard Lutnick, consilierul comercial Peter Navarro, strategul Stephen Miller și vicepreședintele JD Vance.
„Toți acești oameni i-au prezentat președintelui planuri despre cum să implementeze această măsură, iar decizia finală îi aparține”, a adăugat Leavitt.
Remarca sa subliniază faptul că această hotărâre, cu implicații globale majore, se află acum în mâinile unui președinte care și-a ales consilieri loiali, care nu-l contrazic, și care respinge principiile economice care au transformat SUA în cea mai puternică superputere economică din istorie.
Neliniștea nu se limitează doar la guvernele străine, ale căror prognoze economice ar putea fi date peste cap într-o perioadă deja dificilă. Pe Wall Street, pesimismul crește, iar tot mai mulți analiști avertizează asupra încetinirii economiei.
Chiar și unii republicani încep să fie îngrijorați.
Senatoarea republicană Susan Collins a criticat noile tarife propuse pentru Canada, avertizând că acestea ar afecta grav economia statului său. „Economia din Maine este strâns legată de vecinii noștri canadieni, iar totul – de la cartofi la homari și afine – este adesea procesat în Canada”, a declarat Collins, care purta un pin cu steagurile SUA și Canadei.
Collins, care se confruntă cu o campanie de realegere din ce în ce mai dificilă anul viitor, a adăugat: „Pot da nenumărate exemple despre cât de dăunătoare ar fi aceste tarife și, sincer, cred că nu au niciun sens.”
Tensiuni pe Capitol Hill înaintea anunțului tarifar al lui Trump
Jurnaliștii CNN Ali Main, Manu Raju și Jenna Monnin au relatat despre creșterea îngrijorărilor în rândul republicanilor cu privire la iminența noilor tarife impuse de Trump.
Senatorul Ron Johnson din Wisconsin a avertizat: „Aștept să văd ce va face președintele Trump. A mai folosit tarife în trecut pentru a forța națiunile să facă ceea ce ar fi trebuit să facă oricum. Deocamdată îi acord prezumția de bună-credință, dar sunt îngrijorat.”
Nu este clar dacă președintele va fi influențat de această neliniște din interiorul propriului partid, care până acum i-a acordat un respect remarcabil.
Luni seară, Trump a sugerat că tarifele s-ar putea să nu fie atât de drastice pe cât se tem unii:
„Vom fi foarte drăguți, relativ vorbind. Vom fi foarte amabili”, a spus el, înainte de a devia într-o digresiune bizară.
A povestit despre cineva care nu-l cunoștea bine, dar care recent i-a făcut un compliment neașteptat: „Mi-a spus – ‘Ești o persoană atât de amabilă’, iar eu am zis ‘Mai spune o dată.’ Și a repetat: ‘Ești o persoană amabilă.’ I-am spus: ‘N-am mai auzit asta niciodată.’”
Trump a continuat nostalgic: „A fost o afirmație ciudată… Mi s-au spus multe lucruri, dar acesta e un cuvânt diferit, e ca un termen de modă veche, nu-i așa?”
Unii investitori ar putea vedea în aceste remarci un semn de reținere. Dar Trump a revenit rapid la retorica sa din ultimele decenii: „Alte țări înțeleg, pentru că ne jefuiesc de 50 de ani, încă de la început.”
Iar un președinte care, la sfârșitul săptămânii, a spus că „nu-i pasă deloc” dacă tarifele sale la mașini vor duce la creșteri masive ale prețurilor pentru americanii care își cumpără vehicule noi pare tot mai deconectat de anxietatea în creștere din țară.
„Expresia care îmi place cel mai mult este ‘eliberarea Americii’”, a declarat Trump.

