Analist american: “Trump este imprevizibil și periculos. Trebuie sa fim pregătiți pentru orice”
„Trump este un dezastru și trebuie sa fim pregătiți pentru orice”. Declarația îi aparține lui Dan Perry, fost redactor-șef pentru Europa, Orientul Mijlociu și Africa al celebrei agenții de presă Associated Press.
Avertismentul analistului american de origine română vine la doar o zi după ce președintele SUA a amenințat că va lua Groenlanda, indiferent dacă celor de acolo le place sau nu.
Fostul redactor-șef pentru Europa, Orientul Mijlociu și Africa al AP este de părere că este imposibil de prevăzut ce se va întâmpla în cazul Groenlandei, un subiect predilect al președintelui SUA.
Dan Perry, analist de politică externă: “În ultimul timp sunt semne că Congresul ar putea să îl blocheze pentru că, teoretic, dreptul de a declara război e ceva care stă în Congres și nu în Casa Albă. Dar nu m-aș baza pe asta și în asemenea situații orice este posibil. E un moment foarte periculos”.
Perry crede că liderii europeni ar trebui să înceteze să-l flateze în permanență pe Trump, atitudine care-i face să pară slabi. Analistul consideră că Europa ar trebui să fie mai fermă în relația cu Washingtonul, pentru că și Administrația Trump, direct sau prin interpuși, s-a implicat în politica de pe “Bătrânul continent” și a susținut extremiștii în Marea Britanie, Germania și în România.
Dan Perry, analist de politică externă: “A venit timpul ca europenii să se implice puțin în politica americană. Dacă republicanii rămân la putere și dacă Trump nu e oprit printr-o victorie a democraților în alegerile din notembrie, o să fie probleme cu Europa. Cred că asemenea tip de discurs l-ar face pe Trump să îi respecte pe europeni ceva mai mult”.
Perry crede că democrațiile de pe toate continentele, inclusiv SUA vor avea mult de suferit după cel de-al doilea mandat al lui Donald Trump, care a arătat clar că vrea să schimbe din temelii lumea și nu neapărat în bine.
Dan Perry, analist de politică externă: “Trump vrea o lume în care totul are de-a face cu relații bilaterale, pentru că America în orice relație bilaterală este partea mai puternică. Astfel, America ar putea să câștige în toare domeniile și direcțiunile. Se comportă tot timpul bilateral și cu un aspect mafiotic”.

