Ana Maria Bărbosu, desemnată cea mai bună gimnastă din Europa, în urma voturilor pe site-ul European Gymnastics

Ana Maria Bărbosu Sursa foto: Federația Română de Gimnastică
5 March 2026, 16:24

Ana Maria Bărbosu este cea mai bună gimnastă din Europa. 64% dintre cei care au votat pe site-ul European Gymnastics au nominalizat-o pe medaliata cu aur de anul trecut.

Ana Maria Bărbosu a fost favorita publicului în sondajul realizat de European Gymnastics. 

La categoria cea mai bună gimnastă a anului, ea a primit peste 29.500 de voturi, față de 11.500 Taisiia Onofriiciuk sau 1.600 campioana olimpică de la ritmică, Darja Varfolomeev.

Anul trecut, înaintea examenului de Bacalaureat, liderul echipei României a concurat excelent la Campionatele europene, câștigând 4 medalii: aur la sol, argint la bârnă și bronz la paralele și la individual compus.

Studentă în primul an la Stanford, Ana concurează cu rezultate foarte bune în competiția universitară din Statele Unite.

Ea a  fost numită de mai multe ori „cea mai bună debutantă” din Atlantic Coast Conference. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite