An școlar început cu mopul și bidineaua, într-o școală din Arad: părinții și profesorii au pregătit clasele ca școala să înceapă la timp

19 September 2025, 12:54 (actualizat 19 September 2025, 13:55)

La o școală gimnazială din Arad, aflată în plin proces de reabilitare termică pe fonduri europene, părinții și profesorii au pus mâna pe mop și bidinea pentru a pregăti sălile de curs. Cum primăria nu a alocat bani pentru amenajările interioare, dascălii și părinții au fost nevoiți să zugrăvească și să igienizeze încăperile, pentru ca elevii să poată începe efectiv orele de curs.

„În fiecare zi vin aici. Aseară la 8 am plecat de aici. Tragem tare ca să poată copiii să intre în sala de clasă”, a povestit o profesoară implicată în lucrări.

Într-o altă sală, doi dascăli – unul de sport și altul de biologie – s-au ocupat de repararea plintelor.

Pentru a evita scenariul în care elevii ar fi fost trimiși în online, părinții au ales să se alăture. „Facem din proprie inițiativă pentru copiii noștri ca să poată începe școala. Toate produsele sunt luate de noi, așa am vrut noi, toate pentru copii”, a explicat o mamă.

De ce a fost nevoie de voluntariat

Reabilitarea termică a clădirii a început înainte de vacanță și ar urma să se finalizeze în mai, anul viitor. Fondurile europene acoperă doar anveloparea școlii și schimbarea geamurilor, nu și lucrările de interior.

Pentru acestea, era nevoie de bani de la bugetul local, dar solicitarea către Primăria Arad nu ar fi fost trimisă la timp.

Astfel, elevii au început anul cu două săptămâni de „Școala Altfel”, iar de luni vor intra în bănci pe două etaje finalizate. Parterul și curtea unității rămân, însă, în șantier.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă