Amor fati! David, îți mulțumim!

30 July 2024, 07:32 (actualizat 30 July 2024, 08:09)

“Amor fati, România!”, a scris David Popovici pe pagina sa de Facebook după ce a reuşit să fie super-om în bazinul de la Paris. Tradus din latină înseamă să îţi iubeşti destinul, trimitere la filosoful german Nietzche.

“Formula mea despre măreţia umană este Amor fati: a nu dori nimic altceva decât ceea ce este, a nu dori nici în sine, nici în afara sinelui, nici în eternitate. A nu te mulţumi să suporţi inevitabilul, cu atât mai puţin să-l ascunzi, ci să-l iubeşti, spunea Nietzche.

David și-a îmbrățișat condiția și și-a dedicat victoria lui. Nu, nu este semn de îngâmfare sau suficiență, ci expresia unui lupte și provocări a propriei persoane și condiții. Băiatul care înoată repede devine superom doar așa și doar atunci când reușește să câștige cea mai importantă cursă, cea cu el.

Aseară, a demonstrat din plin asta. A fost pe 2, chiar pe 3 şi a încheiat campion olimpic, semn că era pregătit pentru orice, inclusiv pentru a fi, cu câteva sutimi, mai buni decât toți.

Poți pierde, însă ca să ajungi campion trebuie să fi pregătit să câștigi, iar David ne arată că poate orice, fară să ne ceară ceva. Doar să ne bucure. Lacrimile lui de aseară, sunt emoțiile noastre.

David Popovici a câștigat medalia de aur la Olimpiada de la Paris în proba de 200 de metri liber, luni seara, cu timpul de 1.44.72, cu 2 sutimi de secundă înaintea locului doi, după o cursă cu un final dramatic. Victoria a fost obținută, practic, pe ultimii 5 metri ai cursei.

CITEȘTE ȘI: EXCLUSIV Prima declarație a lui David Popovici, după ce a luat aurul la 200 de metri liber: A fost o cursă de câini

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite