Amenzi pentru camioanele care intră în București fără să plătească taxa de tonaj: doar 1 din 6 șoferi achită
Primarul General al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat controale mai stricte pentru transportatorii care tranzitează orașul fără să plătească taxa de tonaj. Numai în ultimele trei săptămâni, 850 de șoferi au fost amendați.
Pe Bulevardul Barbu Văcărescu din Sectorul 1, echipa Știrilor TVR a observat, într-o singură oră, zeci de autovehicule cu masa mai mare de 5 tone. Unii șoferi au întors din drum la vederea camerei de filmat, iar un camionagiu a recunoscut indirect că nu plătește întotdeauna taxa.
Potrivit datelor oficiale, în ultimele trei săptămâni, polițiștii locali au verificat 850 de vehicule de mare tonaj și au aplicat amenzi în valoare totală de aproximativ 110.000 de euro.
Primarul susține că doar unul din șase șoferi achită taxa de acces pentru autovehiculele grele.
„Regulile sunt aceleași pentru toți. Cine circulă cu vehicule grele în oraș plătește taxa. Cine nu o plătește va fi sancționat de către Poliția Locală. Mă voi asigura că sancțiunile sunt mai mari decât plata taxei”, a transmis edilul Capitalei.
Autoritățile anunță controale mai stricte pentru fiecare camion care tranzitează orașul.
De cealaltă parte, reprezentanții transportatorilor spun că problema este nivelul ridicat al taxelor. În prezent, taxa zilnică, în funcție de tonaj, variază între 363 și 3.534 de lei, iar abonamentul lunar între 3.147 și 31.474 de lei.
„Taxele sunt foarte mari. Hai să facem taxe corecte, pe care să le poată plăti fiecare transportator. Atunci o să vedeți că toată lumea va plăti. În momentul acesta sunt foarte mari, aici este problema. Dacă ar scădea taxele cu 25%, toată lumea ar plăti”, susțin transportatorii.
Șoferii prinși fără taxă de tonaj pot primi amenzi cuprinse între 4.000 și 5.000 de lei.

