Amenințări și violențe pentru datorii neachitate. Descinderi la interlopul Bercea Mondialu. Percheziții în Olt, Teleorman și București
Descinderi la interlopul Bercea Mondialu şi familia sa. Polițiștii și procurorii DIICOT au făcut în miercuri dimineaţă 11 percheziții în județele Olt, Teleorman și în București, într-un dosar penal care vizează infracțiuni de constituire a unui grup infracțional organizat, camătă și șantaj.
Datele anchetatorilor arată că datornicii care nu-şi achitau la timp obligaţiile erau supuși amenințărilor și, în unele cazuri, violențelor fizice.
Faptele s-ar fi petrecut începând din anul 2022 și ar fi fost în sistem piramidal. Șeful rețelei de criminalitate organizată ar fi fost chiar Bercea Mondial. Iar acesta ar fi avut în subordinea sa o serie de ”soldați”, care ar fi coordonat întreaga afaceri.
Mulți dintre ei ar fi mers să recupereze sumele de bani date cu împrumut între 10 și 40% dobândă. Mai mult decât atât, în cele din urmă dobândă ajungea până la 100%, pentru că cei care urmau să returneze banii, întârziau plățile. Cei care nu dădeau banii la timp însă erau agresați fizic și psihic.
De-a lungul timpului mai multe persoane au depus plângeri.
Bercea Mondialu a ieșit din închisoare în 2022 atunci când s-a apucat de acea rețea de grup infracțional și criminalitate organizată.
El a fost condamnat în 2020 la 13 ani de închisoare pentru tentativă de omor după ce ar fi încercat să ucidă un viceprimar. Însă instanța i-a dat drumul după doar 2 ani și asta pentru că pedeapsa i s-a cumulat cu una anterioară tot pentru tentativă de omor după ce și-a înjugiat un nepot.
De altfel numele interlopului Bercea Mondial este pe primul loc în ceea ce privește infracționalitatea în Craiova, acesta având mai multe probleme cu legea începând încă din anul 1990.

