Ambulanțele vechi, un pericol pentru pacienții pe care îi transportă. Unele se află încă în exploatare, deși trebuiau casate de multă vreme
Pe temperaturi de caniculă, pacienți în stare gravă sunt transportați la spital în adevărate cutii de tablă cu peste un milion de kilometri la bord. Este vorba de autospecialele Serviciului Județean de Ambulanță, care în multe situații se află încă în exploatare, deși trebuiau casate de multă vreme. Cinci dintre mașini au depășit deja un milion de km, după cum recunosc chiar angajații din sistem.
Săptămâna trecută, aproape jumătate dintre salvări erau în service pentru repaţii. Pentru Serviciul de Ambulanţă Iaşi, fiecare zi pe teren este o adevărată aventură. Doar în ultimele zile, două echipaje au rămas în drum, cu pacient la bord, după ce motoarele au cedat.
Viteza de reacție este vitală pentru munca ambulanțierilor. Câteva minute fac de multe ori diferența dintre viață și moarte. Pentru că mașinile sunt vechi, se pierde timp în aşteptarea mecanicilor auto.
Serviciul Județean de Ambulanță Iași răspunde la 450 de urgențe, în medie, pe zi, cu 42 de ambulanţe. Sunt și zile în care jumătate din parcul auto se află în service.
Cinci autospeciale au depășit un milion de kilometri, iar 4 vor atinge în curând acest kilometraj.
De ani de zile, autoritățile nu găsesc o soluție.
O situație similară e și în Brașov, unde un sfert dintre ambulanțe nu se puteau folosi la începutul anului, iar multe mașini au peste 600 de mii de km la bord.
Și mai rulate și mai vechi sunt și în Vrancea.
În Parlament e depus de anul trecut un proiect care prevede că ambulanţele trebuie să aibă cel mult 5 ani vechime și 300.000 de kilometri la bord.

