A fost inaugurată Casa României la Paris. Iohannis: Începând de astăzi, inima României va bate și mai puternic aici, datorită sportivilor noștri care vor intra în cea mai mare competiție internațională

25 July 2024, 09:28 (actualizat 25 July 2024, 18:27)

Ambasada țării noastre de la Paris a inaugurat, joi, Casa României, Casa Ospitalităţii, în palatul în care funcționează reprezentanța diplomatică. Clădirea de patrimoniu este de altfel proprietatea statului român de 85 de ani. La eveniment a participat și președintele Klaus Iohannis.

Pe bună dreptate putem spune că, începând de astăzi, inima României va bate și mai puternic aici, datorită sportivilor noștri care vor intra în cea mai mare competiție internațională. Fiecare moment din această experiență va fi unul memorabil, iar munca, dedicarea și perseverența vor fi răsplătite cu rezultate pe măsură”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

“În aceste zile, la Paris, mai ales în contextul internațional complicat, sportul ne demonstrează că, sub auspiciile cooperării, ale solidarității și ale prieteniei, poate exista competiție pașnică, dar foarte puternică.

Participarea României la Jocurile Olimpice este un motiv de mândrie pentru noi toți și sunt sigur că în aceste zile pline de emoții vom fi mai aproape unii de alții“, a mai spus președintele.

Sportul face parte din ceea ce suntem noi ca națiune, identitate dezvoltată și construită de peste un secol, cu rezultate care au rămas și astăzi repere la nivel internațional.

Galeria impresionantă de sportivi este în prezent îmbogățită de o generație tânără, energică și ambițioasă, care a reușit să se adapteze și să se reinventeze cu fiecare obstacol întâmpinat, și de aceea merită din plin recunoștința și aprecierea noastre.

Dragi sportivi,

Ați muncit enorm pentru visul vostru olimpic și vă urez să trăiți toată această experiență cu bucurie și cu mult entuziasm. Sunt convins că veți face performanță și veți oferi multe momente frumoase românilor, care vă vor urmări prestațiile și vă vor susține din toată inima.

Vă încurajez ca în arenă să fiți încrezători în puterea pe care o aveți și vă doresc să vă îndepliniți toate obiectivele pe care vi le-ați propus!

Vă doresc mult, mult succes! Hai, România! – a fost mesajul președintelui pentru sportivii români și pentur toți românii.

Prin eforturi conjugate ale Ministerului Afacerilor Externe, ale Ambasadei României la Paris și ale Departamentului Regional pentru Afaceri Culturale “Île-de-France” au demarat lucrări de consolidare și restaurare a Palatului Béhague, un proces mai amplu deja inițiat.

Ioana Bivolaru, Ambasadoarea României în FranţaToate lucrările sunt finalizate, grădina este minunată, pregătită să primească olimpicii, cetățenii români și străini.

Casa României propune diferite evenimente și expoziții despre performanța sportivă, precum și un documentar, în premieră, despre Ivan Patzaichin.

Ioana Bivolaru, Ambasadoarea României în Franţa: Vă așteptăm cu mare drag în Casa Ospitalității, Casa României, atât prin intermediul Televiziunii Naționale, cât și prin prezența fizică aici. Sunt tururi ghidate ale Casei României. Mult succes echipei olimpice a României! Să avem cât mai multe medalii, să auzim de cât mai multe ori Imnul Național intonat. Hai, România!

Citește și: Ceremonia de deschidere a JO 2024, cea mai mare producţie de televiziune ”realizată vreodată” de CIO. Spectacolul va avea loc pentru prima dată în afara unui stadion

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite