Amalia Lică, după performanţa de la Rio: Încă nu am realizat ce s-a întâmplat. Mă uit la medalie și nu-mi vine să cred
Amalia Lică a fost așteptată de zeci de copii la Otopeni. Vicecampioana mondială de la gimnastică ritmică se gândește acum la vacanță.
Fericită şi cu medalia de argint cucerită la Rio la gât, vicecampioana mondială Amalia Lică recunoaşte că încă nu îi vine să creadă că a obţinut o astfel de performanţă.
Amalia Lică: Eu încă nu am realizat ce s-a întâmplat în Rio. Este pur și simplu inimaginabil pentru mine. Mă uit la medalie și nu-mi vine să cred că o am de gât. Poate să mă lovească un val așa de emoții din nou și să mă uit la medalie să îmi dau seama ce am reușit să fac.
Preşedinta Federației Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu: Nu, nu mă așteptam, sincer. Trebuie să fim sincere, nu ne așteptam. Speram la o calificare individuală și la o calificare în finale. Acesta era visul frumos, calificarea în finale, în primii 8, dar medalia este peste așteptările noastre și suntem extrem de fericiți și de mulțumiți de rezultatul pe care Amalia l-a făcut și de bucuria pe care ne-a adus-o.
Nici măcar argintul mondial la ritmică nu o scuteşte pe Amalia de probleme. Din toamnă, după începerea şcolii, Amalia va avea dificultăţi din cauza lipsei unei programări avantajoase în sala de antrenament.
Irina Deleanu: Este un off mare al nostru acest lucru, faptul că ea nu va putea să se pregătească în continuare. Vorbim totuși de o vicecampioană mondială la senioare.
Amalia, din septembrie, va începe școala și va avea program școlar de la 8 la 15 și sala Floreasca, pe care noi am închiriat-o de dimineața până seara, nu putem să o accesăm până la ora 20 când ar avea nevoie Amalia, nu va fi disponibilă pentru Amalia. Acest lucru este foarte dureros pentru noi. Am făcut nenumărate demersuri, încercam în continuare, nu știu.
Amalia Lică: Aș dori să se rezolve cu sala, deoarece și educația mea este foarte importantă și nu-mi doresc să o neglijez.

