Alexandru Muraru: AUR-SOS-POT apără interesul Rusiei. Cum poți fi „suveranist” când lovești în propriul popor pentru a te gudura în ghearele lui Putin? Când ceri în genunchi să fii validat de forțe străine, ești vasal, nu erou
Președintele PNL Iași, Alexandru Muraru, are un mesaj dur la adresa coaliției AUR-SOS-POT și a lui Călin Georgescu, pe care îi acuză că se prosternează în fața puterilor globale și apără interesul Rusiei.
„AUR-SOS-POT se dau „apărătorii României”, dar singurul lucru pe care îl apără e interesul Rusiei și al celor care își dau mâna cu Rusia pentru a-și urmări propriile lor interese! Să-mi explice și mie cineva: cum poți fi „suveranist” când lovești în propriul popor pentru a te gudura în ghearele unui Putin sau a oricărui alt autocrat? Când ceri în genunchi să fii validat de forțe străine, ești vasal, nu erou„, scrie Alexandru Muraru, pe pagina sa de Facebook.
„Georgescu e ridicol când se erijează drept ”suvernist”, dar singura lui ambiție e să fie preș pentru oligarhii străini. Nu am avut în istoria recentă un candidat pentru cea mai înaltă funcție în statul roman care să fie atât de disperat să ceară atenție și să facă pe plac unor reprezentanți ai altor state / guverne. Asta nu e suveranitate, e sclavie cu bonus de hashtag-uri”, continuă deputatul PNL.
„SUVERANITATEA ADEVĂRATĂ nu înseamnă să te prosterni în fața puterilor globale, doar-doar te-o băga cineva în seamă. Înseamnă să-ți aperi granițele, economia și DEMNITATEA. Georgescu-AUR-SOS-POT nu văd România decât ca pe un mijloc de a deveni slugile credincioase ale celor care vor să dezbine unitatea Occidentului. România merită mai mult decât clovni și coloniști” – conchide parlamentarul liberal.
Declarațiile vin în contextul în care au apărut informații că administrația Trump presează autoritățile române să îi permită lui Călin Georgescu să candideze la alegerile prezidențiale din luna mai.
În ultimele zile, în cadrul întâlnirilor private cu omologii români, oficialii americani s-au concentrat aproape exclusiv pe alegeri, avertizându-i pe oficialii români să nu blocheze candidatura lui Georgescu, un susținător al lui Trump care a criticat NATO și l-a lăudat pe Vladimir Putin, scrie Bloomberg, care citează persoane familiarizate cu discuțiile, care au vorbit sub anonimat.
Insistența echipei Trump asupra crizei politice din România a fost scoasă în evidență de vicepreședintele JD Vance, în discursul său de la München, care a criticat decizia României din decembrie de a anula alegerile, după ce oficialii de securitate au stabilit că interferența rusă l-a ajutat pe Georgescu să obțină o victorie uimitoare în primul tur din 24 noiembrie.
Oficialii de la București au fost luați prin surprindere de atacul lui Vance la Conferința de Securitate de la Munchen de vineri, în care acesta a condamnat liderii europeni pentru marginalizarea grupurilor de dreapta, și au fost dezorientați de insistența SUA cu privire la Georgescu, a declarat unul dintre oficiali, notează publicația. În timp ce autoritățile române se pregătesc pentru reluarea alegerilor în luna mai, vicepreședintele a catalogat hotărârea drept un exemplu al puterilor actuale care reprimă ascensiunea politică a grupurilor populiste, mai scrie Bloomberg.

