Alertă la Craiova. Oameni evacuați, după o avarie la o conductă subterană de gaze. Asfaltul a explodat

5 February 2026, 20:31 (actualizat 5 February 2026, 23:17)

Pericol în centrul Craiovei. Din cauza unei avarii la o conductă subterană de gaze de pe B-dul Nicolae Romanescu au fost evacuate 30 de persoane și s-a realizat un perimetru de siguranță.

ACTUALIZARE Măsurătorile ISU nu au mai detectat scăpări de gaze după ce a fost oprită alimentarea în porțiunea avariată, iar cei evacuați s-au intors acasă. Mâine va fi remediată avaria de Distrigaz Sud.

ACTUALIZARE Intervenţia este asigurată de Detaşamentul 1 de Pompieri Craiova. Au sosit o autospecială de stingere, o autospecială CBRN şi o ambulanţă SMURD.

Au ajuns și 5 echipaje de poliție care asigură devierea circulației pe arterele adiacente.

Distribuitorul de gaz a trimis o echipă de intervenție la fața locului și a oprit gazul de la robinetul central.

ACTUALIZARE Florin Cocoșilă, purtător de cuvânt ISU Dolj, a declarat la TVR: O autospecială CBRN și echipajele Distrigaz fac măsurături atât în zona unde s-a produs avaria la conducta de gaz subterană, cât și la locuințele din apropiere. Nu sunt victime, nimeni nu a fost afectat, nu sunt case afectate, numai o porțiune de 12 metri pătrați, pe unde a resuflat acea conductă de gaz, a ridicat asfaltul în sus.

30 de persoane au fost evacuate din 6 locuințe.

Florin Cocoșilă, purtător de cuvânt ISU Dolj, a declarat la TVR: Sunt acele locuințe care sunt în apropierea avariei conductei de gaz și pentru orice precauție ne-am luat măsuri de siguranță și acele persoane s-au dus la vecini sau la rude, până când echipajele de la Distrigaz stabilesc cu exactitate ce s-a produs acolo.

Întrebat dacă oamenii se vor întoarce în această seară în casele lor, purtător de cuvânt ISU Dolj a explicat: În momentul de față nu pot să vă spun. Poate mai târziu, cum se dă acceptul sau dacă toate măsurătorile ies pe zero, automat localnicii se întorc înapoi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite