Alertă de norovirus. O nouă criză sanitară blochează un vas de croazieră, în Franța. Carantina, ridicată parțial

14 May 2026, 13:24 (actualizat 14 May 2026, 13:26)

Autoritățile franceze au ridicat parțial măsurile de carantină impuse pe vasul de croazieră ancorat la Bordeaux, unde peste o mie 700 de pasageri au fost izolați după moartea unui turist și apariția mai multor cazuri de gastroenterită. Continuă, însă, măsurile de precauție, la fel și ancheta sanitară. Specialiștii dau asigurări că nu există nicio legătură între această situație și cazurile de hantavirus.

Din cei 1.700 de pasageri ai pachebotului aproximativ 50 s-au îmbolnăvit. Un vârstnic de 90 de ani, cu simptome de norovirus, a murit în urma unui stop cardiac.

Anunțul căpitanului, la Bordeaux: Vă rugăm ca orice fel de șervețele umede ați folosit, să nu le aruncați în toaletă, ci să le depozitați în coșurile de gunoi de pe vas. Aceste șervețele trebuie să fie tratate corespunzător, pentru ca sistemul să poată funcționa. Vă mulțumim pentru cooperare, fiți liniștiți că vă vom aduce noi informații, pe măsură ce le vom avea!

Kevin Starrs, pasager: Pasagerii sunt destul de relaxați. Nu pare să fie îngrijorare (ca pentru hantavirus). Până la urmă, norovirusurile sunt destul de cunoscute. Nu demult o familie sau un cuplu au avut. Tinerii stau cam o zi bolnavi și le trece. Dar înțeleg că problema este fie la vârstnici, fie la copiii mici.

Autorităţile sanitare franceze nu exclud ipoteza unei probleme alimentare – dar neagă orice legătură cu hantavirusul aflat la originea morţii recente a trei pasageri la bordul vasului de croazieră MV Hondius, care a călătorit din Ushuaia, Argentina, în Arhipelagul Capului Verde.

Nava companiei Ambassador Cruise Line, plecată din insulele scoțiene Shetland pe 6 mai, a făcut escală la Belfast, Liverpool şi Brest înainte să ajungă la Bordeaux, de unde ar trebui să plece spre Spania.  

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite