Al doilea vânător de mine a intrat în dotarea Forțelor Navale. Vasul de luptă căpitan Constantin Dumitrescu, comandat de o femeie
Forțele Navale Române își îmbunătățesc capacitatea de luptă cu încă o navă specializată în operațiuni de deminare. În portul militar Constanța a avut loc ceremonia de inaugurare a vânătorului de mine Căpitan Constantin Dumitrescu. Vasul este al doilea de acest tip achiziționat din Marea Britanie și are rolul de a combate amenințările din apele teritoriale ale României, în special minele în derivă.
Fosta navă a Marinei Regale Britanice va identifica mine marine și alte pericole subacvatice și le va putea contracara eficient.
Ana Maria Stancu, corespondent TVR: Chila navei este construită din fibră de sticlă și amprenta sa radar este greu detectabilă. La bord are sistem Sea Fox cu drone telecomandate și sonar, care pot identifica pericolele pe o rază de 1 km și la o adâncime de 300 de metri.
Vasul de luptă a intrat în serviciul Forțelor Navale Române din august și are la bord un echipaj format din 40 de marinari militari gata instruiți.
Viceamiral Mihai Panait, şeful Statului Major al Forţelor Navale: Din punct de vedere operațional, această navă reprezintă un rol esențial în asigurarea misunilor maritime și a libertății de navigație în zona maritimă de responsabilitate.
Vânătorul de mine căpitan Constantin Dumitrescu a plecat din portul Rosyth, în Scoția, în urmă cu o lună și jumătate și a făcut escale în Marea Britanie, Spania și Italia. Nava este comandată de o femeie-ofițer în vârstă de 39 de ani, aflată pentru prima dată în acest rol.
Comandor Mădălina Drăgan-Ghigalău, comandantul navei: Pregătirea echipajului a început anul trecut, în dana 0 a portului militar Constanța, apoi cursuri în Marea Britanie.
Ionuţ Moşteanu, ministrul Apărării: Până acum au fost găsite, de când a început războiul din Ucraina, 140 de mine în Marea Neagră plutind și punând în pericol navigația. Navele acestea au ciclu de viață lungă și periodic se retehnologizează, sunt niște nave bune, de care avem nevoie.
Programul de înzestare a Forțelor Navale va continua cu achiziția unei corvete din Turcia.

